Yemek Yapma Rehberi: Acısı Fazla Kaçan Yemekler İçin Birbirinden Tesirli Tahlil Teklifleri

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Yemeğe lezzet veren baharatlar kimi durumlarda yemeğin tadını büsbütün acı hale getirebilir. Yemeğe eklediğiniz biberin acı olduğunu hayli daha sonradan fark edebilirsiniz ya da koyduğunuz pul biber fazla kaçabilir ve ihtimama bezene yaptığınız o yemek yenmeyecek kadar acı olabilir. Yaptığınız yemekler acı olunca bu duruma tahlil olacak besinleri sizin için yazdık. İşte ayrıntılar…


1. Patates


Patates, tuzu ya da yağı fazla kaçan yemeği kurtarmak için kullanılan en tesirli gereçlerden biridir. Yemeğin ölçüsüne gore ayarlayacağınız büyüklükte bir kesim patatesi yemeğin içine atarak yemekteki fazla acıyı alabilir, yemeği ülkü lezzete kavuşturabilirsiniz.


2. Pirinç


Mutfağınızın baş tacı olan pirinç, yemeğiniz acı olduğu vakit bu sorunu çözecektir. Sıcak suda beklettiğiniz bir fincan pirinci acısı fazla gelen çorba ya da sulu yemeklerin içerisine ekleyebilir, yemeğin acılı lezzetini dengeleyebilirsiniz.


3. Sıvı yağ


Acısı fazla gelen çorba ya da sulu yemekler için kurtarıcı bir başka sistem de sıvı yağ kullanmaktır. Acısını alsın diye sıvı kıvamlı bir yemeğin içerisine sıvı yağ ekleyin. bir süre daha sonra yüzeyde biriken yağı bir kaşık sayesinde temizleyin.


4. Sıcak su


Sulu ve salçalı bir yemeğin acısı fazla kaçtıysa uygulayabileceğiniz en kolay kurtarma yöntemi sıcak su kullanmaktır. Yemeğin ortasından 1 kepçe su alın ve yerine 1 kepçe duru, sıcak su ekleyin. bu biçimdece yemeğin acı lezzetini hafifçeletebilirsiniz.


5. Havuç


Havucu acılığı azaltmak için kullanabilirsiniz. Şekerli bir zerzevat olan havucu küp küp doğrayıp yemeğe eklediğinizde yemeğin ortasındaki acı tadı dengelemiş olursunuz.


6. Bal


Bal ve yemek ne alaka diye düşünebilirsiniz. Ama yemekleriniz acı olduğu vakit bal katarak bu durumu engelleyebilirsiniz. Pişmiş olan yemeğe azar azar bal ek edin ve karıştırın. 1 çay kaşığını aşmamaya dikkat etmenizde yarar var.


7. Limon suyu


Limon suyu, yemeklerdeki acılığı giderme konusunda son derece tesirlidir. Yemeğin ölçüsüne bağlı olarak yaklaşık yarım fincan limon suyu ekleyebilirsiniz.


8. Sıvı krema


Terbiyeli ya da yoğurt soslu yemeklerin özelliğini bozmadan acı lezzetini azaltacak bir gereç olan sıvı kremayı yemeğe bir yandan karıştırarak azar azar ekleyebilir, acının hafifçelemesini sağlayabilirsiniz.


9. Kızarmış ekmek


Yemeğiniz acı olduğunda suyuna kızarmış ekmek ekleyerek yemeğin acısını alabilirsiniz.


10. Haşlanmış makarna


Tavuk sote ya da et sote üzere yemekler yaptığınızda acı olduysa tahlili haşlanmış makarnadır. Çabucak bir tencere makarna haşlayın ve tavuk sote ya da et sotenizin suyunu süzün ve makarna ile birleştirin.


Diğer içeriklerimiz de ilginizi çekebilir:
 
Üst