Vasıflı işçilerle ülke için daha fazla güç – Haberler

Felaket

New member
Vasıflı işçi kongresinde – Vasıflı işçi ülkesi için daha fazla güç, Federal Eğitim Bakanı Bettina Stark-Watzinger, Federal Çalışma Bakanı Hubertus Heil, Federal Ekonomi Bakanı Robert Habeck ve iş ve siyaset dünyasından diğer konuklar, bugün vasıflı işçilerin nasıl başarılı bir şekilde güvence altına alınacağını tartışacaklar. Şirketlerden, iş dünyasından, bilimden, siyasetten, derneklerden ve sivil toplumdan 760 katılımcı kayıt yaptırdı.

Federal Eğitim ve Araştırma Bakanı Bettina Stark-Watzinger: “Nitelikli işçi sıkıntısı karşılaştığımız en büyük zorluklardan biri. Ülkemizin büyümesi ve refahı için acilen daha parlak beyinlere ve çalışkan ellere ihtiyacımız var. Bu görevi federal hükümetin vasıflı işçi stratejisiyle birlikte ele alıyoruz. Önemli bir bileşen de Mesleki Eğitimde Mükemmeliyet Girişimimizdir. Böylece mesleki eğitime yeni bir ivme kazandırıyoruz. Aynı zamanda halihazırda var olan örnek çözümleri daha görünür hale getirmemiz gerekiyor. Bu nedenle bu akşam verilecek Alman Nitelikli İşçi Ödülü'nü kazananları tebrik ediyor, birçok güzel örnek hakkında fikir alışverişinde bulunmayı sabırsızlıkla bekliyorum.”

Federal Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Hubertus Heil: “Nitelikli işçilerin güvence altına alınması, refahın güvence altına alınması anlamına gelir. Şu anda her zamankinden daha fazla çalışan insan var; 46 milyonun üzerinde. Bununla birlikte, üçüncü en güçlü ekonomi olarak potansiyelimizi tam anlamıyla kullanabilmek için daha fazla vasıflı işçiye ve işçiye ihtiyacımız var. Bunu başarmak için tüm potansiyelimizi kullanmalıyız. Bu, kadınların, yaşlı çalışanların ve engellilerin işgücüne katılımının arttırılmasıyla ilgilidir. Bu, daha fazla eğitim ve ileri eğitim ve okul veya mesleki yeterliliği olmayan daha az genç insanla ilgilidir. Ve bu aynı zamanda parlak beyinleri işe almak ve yurt dışından Almanya'ya yardım eli uzatmakla da ilgili. Bu hedefe hep birlikte ulaşabilmemiz için iş dünyasından, derneklerden ve toplumdan 700'ün üzerinde temsilciyi bugün Berlin'deki ihtisas kongresine davet ettim. Bu gün, vasıflı işçileri güvence altına almaya yönelik, bugün zaten var olan birçok iyi fikrin daha yaygın olarak bilinmesini sağlıyoruz. Ve iki kabine üyesinin, Bettina Stark-Watzinger ve Robert Habeck'in benimle birlikte kongrenin açılışını yapmasından memnuniyet duyuyorum. Bu, trafik ışıklarının vasıflı işçileri çekmek için her şeyi yaptığını gösteren güçlü bir sinyaldir. Güzel örnekleri hep birlikte yayarak daha çok insanın faydalanmasını sağlayacağız.”

Federal Ekonomi ve İklim Koruma Bakanı Robert Habeck: “Yeterli vasıflı işçiyi çekmek, ülkemizin ekonomik başarısı için çok önemlidir. Bunun için en önemli reçeteleri biliyoruz: uygun ileri eğitim teklifleri, cazip çalışma koşulları, modern göçmenlik yasası ve şirketler ile eğitim kurumları arasındaki yakın işbirliği. Buna yabancı vasıflı işçiler için karmaşık olmayan entegrasyon yönetimi de dahildir. Pek çok şirket artık ilgili zorlukları kabul ediyor ve yeni yaklaşımlar ve kavramlar geliştiriyor. Neyin gerçekten yardımcı olduğu ve işe yaradığı konusunda geniş bir görüş alışverişine ihtiyacımız var. Bugünkü uzmanlık kongresi bunun için doğru yer. Biz federal hükümet olarak bunu başarmak için üzerimize düşeni yapacağız: vasıflı göçle ilgili yeni düzenlemelerin bürokrasiyi azaltacak, yurt dışındaki iş yerimizi tanıtacak ve yurt içindeki işverenler arasında şu anda açılan yeni fırsatlar hakkında farkındalık yaratacağız, örneğin bizim aracılığımızla. 'Almanya'da yap' portalı. “

Yaklaşık 20 tematik oturum ve bir katılımcı alanıyla vasıflı işçi kongresi sizi eğitim ve ileri eğitim, çalışma kültürü ve istihdam potansiyeli, vasıflı işçilerin göçü ve dijital fırsatlar hakkında fikir alışverişinde bulunmaya davet ediyor. Başlatıcılar arasında Federal Aile İşleri Bakanı Lisa Paus, hakem Deniz Aytekin, Federal Hükümetin Doğu Almanya Komiseri Carsten Schneider, Federal Hükümetin Engelli Kişilerden Sorumlu Komiseri Jürgen Dusel ve mültecilerin işgücü piyasasına entegrasyonundan sorumlu özel temsilci Daniel Terzenbach yer alıyor. .

Daha fazla bilgi

www.bmas.de/fachkraftkongress