Üvey annesi tarafınca asitle gözü yakılan çocuk, tedavi için Türkiye’ye getirildi- Görme yetisini kaybeden Afrikalı çocuk, şifayı Türkiye’de bulacak

taklaci09

Global Mod
Global Mod
– Üvey annesi tarafınca asitle gözü yakılan çocuk, tedavi için Türkiye‘ye getirildi

Görme yetisini kaybeden Afrikalı çocuk, şifayı Türkiye‘de bulacak

İSTANBUL – Afrika’da üvey annesi tarafınca 2 aylıkken yüzüne asit dökülmesiyle görme yetisini kaybeden 7 yaşındaki çocuk, tedavi için Türkiye‘ye getirildi.

Afrika’da yetimhanede kalan 7 yaşındaki Ebınezer Santos Nhaga (Eby), çabucak hemen 2 aylıkken argümana nazaran, ruhsal sıkıntıları olan üvey annesi tarafınca yüzüne asit gibisi yanıcı unsur dökülerek görme yetisini kaybetti. Bunun üzerine harekete geçen milletlerarası yardım kuruluşları, Ebınezer Santos Nhaga’yi göz ameliyatı için Türkiye‘ye getirdi.

Türkiye‘ye getirilen küçük çocuğun ameliyatını yapacak olan Prof. Dr. Ümit Vücut, sol gözünde ışık olduğunu ve önümüzdeki Çarşamba günü yapacakları ameliyatla bir umudun olduğu muştusunu verdi.

Türkiye‘nin sıhhat alt yapısı fazlaca iyi”

Küçük çocuğun sıhhatine kavuşması için Türkiye‘ye getirildiğini belirten Prof. Dr. Vücut, “Eby’nin geçirdiği kaza, yani âlâ niyetle mi makus niyetle mi onu bilmiyoruz. Gözüne sirke ile bir şey sarıldı diyorlar lakin alkali mi asit mi tam bilmiyoruz lakin sonuçta bir kimyasal yanık hayatış. ve daha sonrasında da Eby, yetimhanede büyümüş. Memleketler arası yardım kuruluşları onun için bir deva aramışlar. Türkiye‘ye getirdiler. Türkiye‘nin sıhhat alt yapısı başka ülkelere hayli daha güzel. Hem göz kapakları, hem göz yüzeyi, hem göz küresi ile ilgili gerek işlevsel gerekse kozmetik olarak gözün bütün katmanı ile ilgili sıhhat alt yapısı Türkiye‘de epey iyi” dedi.

“Eby’nin sol gözünde bir ışık hissi var, bu bizim için bir umut kaynağı”

Eby’in sol gözünde ışık olduğunu ve bunun bir umut olduğunu aktaran Vücut,” Eby, sağ gözünü kaybetmiş, sol gözü güya bir ışık görüyormuş üzere tanım ediyor. Natürel Eby’nin irtibatı hayli yeterli değil, yanlış anlamadıysak sol gözünde bir ışık hissi var. ve bu bizim için bir ışık, umut kaynağı. Şayet kapaklarını güzelce açar sağlam bir göz küresi ortaya çıkarırsak görme talihi olur. Yüzde 100 görmekten bahsetmiyorum. Yani hiç görmeyen birisi yüzde 10 bile olsa bu onun için uygun olur. Bir umut var. Daima birlikte nazaranceğiz” sözlerini kullandı.

“Eby için her şeyi yapacağız”

Prof. Dr. Vücut, “Biz fazlaca hasta görüyoruz. Bilhassa yurt haricinden hayli sorunlu hasta geliyor. Eby, şimdiye kadar gördüklerimizden herbiçimde en güç olanı. Türkiye bu hususta fazlaca âlâ, sıhhat turizmi açısından biz ülke olarak epeyce âlâ bir noktadayız. Ben Eby’nin yanlışsız yere geldiğini düşünüyorum. Ne kadar neyi başaracağız bilmiyorum onu vakit gösterecek. Eby için her şeyi yapacağız” diye konuştu.

(SC-CGK-ÖK-Y)

İhlas Haber Ajansı / Aykut Sıkıntı – Sıhhat

Togo Cumhuriyeti, Türkiye, Afrika, Sıhhat, Haberler