U?ganda’da birebir aileden altı kardeş Ebola virüsüne yakalandı

taklaci09

Global Mod
Global Mod
Uganda’nın başşehri Kampala’da sıhhat yetkilileri, bir aileden altı kardeşin Ebola’ya yakalandığını söylemiş oldu.

Sağlık yetkilierinin aktardığına nazaran virüs altı kardeşe, salgının en epey etkilediği bölgelerin birinden gelen akrabalarından bulaştı. Yetkililer, bu kişinin öldüğünü bildirdi.

Testi olumlu çıkan altı kardeşin kimlikleri ve yaşları açıklanmadı. Lakin bu çocukların gittiği okulların kapatılmadığı biliniyor.

Yetkililer haftalardır virüsün başkentte yayılmasını önlemek üzere daha sert tedbirler alınması tarafında davetlerde bulunuyordu.

Uganda Sıhhat Bakanlığı bilgilerine nazaran Eylül ayında başlayan salgında 109 bireyde virüs tespit edildi ve 30 kişi de virüs niçiniyle öldü. Pazartesi günü prestijiyle ise başşehir Kampala’da ölen kişi sayısı ise 15.

Virüsler ağır nüfuslu bölgelerde daha süratli yayılabiliyor. Sudan varyantı olarak bilinen bu Ebola çeşidinin ise çabucak hemen bir aşısı yok.

Bu ayın başlarında salgının merkezinde bulunan Mubende ve Kassanda bölgeleri karantina altına alınmıştı.

Ülkedeki bir epeyce uzman, Devlet Lideri Yoweri Museveni’nin, ikazlara karşı yavaş hareket ettiğini düşünüyor.

Sağlık Bakanı Jane Ruth Aceng, virüsün kentlerde yayılmasından kaygı edildiğini söylemiş oldu.

Bakan Aceng, ölenler içinde altı sıhhat çalışanının da olduğunu duyurdu.

Kampala ülkenin ekonomik merkezi pozisyonunda. Ebola’nın burada süratle yayılması, virüsün öteki ülkelere de sıçraması tarafından riske sahip.

Ebola nedir?

Ebola önemli, ölümcül, bulaşıcı bir hastalık.

Meyve yarasalarından kaynaklandığı düşünülen virüs birinci vakit içinderda 1976 yılında, bugünkü Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin sonları ortasında yer alan Ebola Irmağı’nın yakınlarındaki bir salgın sırasında keşfedildi.

Uganda’daki birinci hadise 20 Eylül’de tespit edildi lakin hastalığın bundan üç hafta evvel başlaması tasa yarattı.

Ebola virüsü taşıyan birinin kanı, kusmuğu, dışkısı ya da beden sıvısıyla; yaralı cilt, ağız ya da burun üzerinden direkt bir temas gerçekleştirenlere virüs bulaşıyor.

Virüs idrarda ya da menide de bulunabiliyor.

Virüs ayrıyeten bir daha yaralı ciltler yoluyla; kontamine olmuş yatak kadrosu, giysiler ve yüzeyler üzerinden de yayılabiliyor.

Cenaze merasimleri de, direkt bir temasın olması durumunda özel bir risk oluşturabiliyor.
 
Üst