Tuticorin Sahilinde Yaklaşık 32 Rs Değerinde Balina Kusmuğu Ele Geçirildi

Beykozlu

New member
Ambergris ispermeçet balinaları tarafından doğal olarak üretilir. (temsili)


Yeni Delhi:

Maliye bakanlığı Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Gelir İstihbarat Müdürlüğü (DRI) görevlilerinin Tuticorin sahilinde yasadışı pazarda 31.67 Rs değerinde 18.1 kilogram ambergris ele geçirdiğini ve bir kaçakçılık raketini bozduğunu söyledi.

Ambergris, 1972 Yaban Hayatı Koruma Yasası kapsamında korunan bir tür olan ve bu nedenle bulundurulması/ihracı/taşınması yasak olan ispermeçet balinasının bir ürünüdür.

Bir çetenin, Harbour Beach, Tuticorin kıyısı yakınlarındaki deniz yoluyla Hindistan’dan amberleri Sri Lanka’ya kaçırmaya çalışacağı bilgisine dayanarak, DRI görevlileri beş kişiyle birlikte bir aracı durdurdu ve ön koltuktan 18,1 kg amber çıkardı. aracın.

Açıklamada, bu ambergris kaçakçılığı girişimine aktif olarak katılan Kerala ve Tamil Nadu’dan dört kişinin tutuklanarak adli gözetim altına alındığı belirtildi.

DRI, flora ve faunayı bu tür kaçakçılık girişimlerinden koruma ve koruma çabasında, kıyı bölgelerindeki nöbet ve gözetimini yoğunlaştırdı.

Son iki yılda DRI, uluslararası pazarda değeri 54 Rs olan yaklaşık 40,52 kg amber ele geçirdi ve Tuticorin sahilinden Hindistan dışına kaçırılmaya çalışıldı.

Çoğunlukla parfüm yapımında kullanılan amberin satışı ve bulundurulması Yaban Hayatı Koruma Yasası uyarınca yasaklanmıştır.

()
 
Üst