Tıp literatüründe nadir görülen doğum Afyonkarahisar’da gerçekleşti

taklaci09

Global Mod
Global Mod
Tıp literatüründe seçkin görülen doğum Afyonkarahisar’da gerçekleşti

Birinci çocuklarını Sezaryenle dünyaya getiren anne ikiz bebekleri ise olağan doğumla dünyaya getirdi

AFYONKARAHİSAR – Afyonkarahisar’da tıp literatüründe seçkin görülen bir doğum gerçekleşti. Tabiplerin teşviki ile daha evvel sezaryen geçiren anne, tüp bebek formülü ile gebe kaldığı ikiz bebeklerini olağan doğum ile dünyaya getirdi.

Afyonkarahisar’da Çiğdem-Oktay İbili çiftinin daha evvel sezaryen sistemi ile bir çocukları dünyaya geldi. tekrar anne olmak isteyen Çiğdem İbili, Tüp bebek metodu ile biri kız biri ise erkek olan ikiz bebeklere gebe kaldı. Bunları olağan doğum ile dünyaya getirmek isteyen anne tıp literatürlerinde lider görülen bir doğuma imza attı.

Doğum en çok olağan doğum mükafatına sahip hekim unvanını taşıyan Bayan Hastalığı ve Doğum Uzmanı Op. Dr. İsa Şükrü Öz tarafınca gerçekleştirildi.

“Allah bu memnunluğu tüm annelere yaşatsın”

Tüp bebek metodu ile tabiplerin kelamlarını harfiyen yerine getirerek doğuma hazırladığını söyleyen anne Çiğdem İbili süreç hakkında bilgiler verdi. İbili, “İlk hamileliğimde sezaryen oldum. daha sonra da bebeğim olması için tüp bebek tedavisi gördüm. Tüp bebek tedavisi yardımıyla ikiz bebeklerime gebe kaldım. Doğum yaklaştıkça hekimim olağan doğumu önerdi. Birinci doğumumda sıhhat sebepleri niçiniyle sezaryen olmuştum olağan doğum yapmak içimde uhde kalmıştı. Hekimim ve grubu yardımıyla olağan doğum yaparak Buse Naz ve Enes isimlerini verdiğimiz ikizlerimi kucağıma aldım. Allah çocuk isteyen tüm annelere bu memnunluğu yaşatsın” dedi.

“Normal doğum yapması için cüret verdik”

Bir tabip olarak her vakit hamilelere olağan doğumu öneren Op. Dr. İsa Şükrü Öz, “Hastamız tüp bebek tedavisi daha sonrası bize başvurdu. Sezaryen doğum yapalı yaklaşık iki buçuk yıl geçtiğini tabir etti. Kendisi olağan doğum yapmak istediğini söylemiş oldu. İkiz gebelik bulunmasına karşın olağan doğum yapabileceği istikametinde kendisine yürek verdik. Ekseriyetle tüp bebek idaresi ile dünyaya gelen bebeklerde değerli oldukları için sezaryen tercih edilir. Tüp bebek olmasa bile ikiz gebeliklerde de doktorlar sezaryen doğum önerir. Artı olarak sezaryen daha sonrası olağan doğumunda biroldukca riski vardır. Çok az görülen bir durum ortaya çıktı. esasen Sıhhat Bakanlığımız da her vakit olağan doğumu her platformda destekliyor. Sezaryenin hayat kurtarıcı bir ameliyat olduğunu söylüyor. Hastamız fazlaca istedi olağan doğum yapmak. Biz de takım olarak takviye olduk. Sağlıklı bir biçimde ikiz bebeklerimiz dünyaya gözlerini açtılar” dedi.

İhlas Haber Ajansı / Mehmet Karakaş – Sıhhat