Terra ağının kripto varlıkları LUNC ve USTC yeni teklifle yükselişe geçti

Urfalı

Global Mod
Global Mod
Investing.com – Terra Classic geliştiricileri, ağın eski algoritmik sabit kripto varlığı USTC’yi bir daha sabitleme teşebbüsü hedefiyle yeni bir teklif sundu. Bu teklif, kararsız hareket eden piyasadan ekosistemin kripto varlıkları LUNC ve USTC’nin yükselişini tetikledi.

Teklif, topluluk üyelerinden Duncan Day tarafınca önerildi ve sabitliğini kaybeden algoritmik kripto paranın kodu ve fikir birliği düzeyinden bir daha sabitlenebileceğini tezi üzerinde sunuldu.

USTC sabitliği için yeni öneri

Terra ekosistemi, geçtiğimiz yıl Mayıs ayında bu biçimdeki ismiyle sabit kripto varlık UST’nin 1 dolar sabitliğini kaybetmesiyle çok güç duruma düştü. Sabitliği bir daha sağlamak ismine gerçekleşen rezerv satışları da başarısız olunca tüm kripto piyasasını derinden sarsan bir çöküş yaşandı. Akabinde Terra’nın kurucusu ve şu an firari olan Do Kwon, yeni bir karar ile Terra ağını kendi yazgısına terkederek yeni bir Blockchain ağı başlattı.

Bunun üzerine kimi Terra geliştiricileri bir ortaya gelerek Terra Classic ağını bir daha ayağa kaldırmak için çalışmalara başladı. Geçen yıldan bu yana aktif biçimde çalışan geliştiriciler için USTC’nin bir daha sabit bir varlık olarak faaliyet göstermesi en büyük gaye. Geçtiğimiz aylarda USDT’nin bir daha sabitliğe kavuşması için iki öner sunulmuştu, lakin bu teklifler hayata geçirilemedi.

Güncel durumda ise Duncan Day tarafınca farklı bir teklif öne sürüldü. USTC’nin sabitlenmesi, Terra Classic topluluğu için sonuncu amaç haline gelmiş durumda. Topluluk üyeleri gayelerine ulaşabilirse USTC sahiplerinin kayıpları geri almasının yanında sabitleme düzeneğinden dolayı LUNC’nin yakım faaliyetinin değerli ölçüde artacağı tez ediliyor. Fakat şu an 0,03 dolarda bulunan USTC’nin 1 dolar fiyatından %2.500’ü aşan oranda uzak olması, bu gayenin çok güç olduğunu gösteriyor.

LUNC ve USTC’de son durum

bir daha de ortaya atılan sabitleme önerisi topluluğu heyecanlandırmış üzere. Son 24 saatlik vakit diliminde LUNC, %25’e ulaşan paha artışıyla 0,00017 dolardan 0,00021 dolara yükseldi. Son yükselişin akabinde gelen kâr satışlarıyla ise LUNC, 0,00019 dolara kadar geriledi. USTC ise daha süratli yükselirken dünden bu yana %77 yükselişle 0,044 dolara kadar yükseldikten daha sonra şu an 0,037 dolarda süreç görüyor.

Yazar: Günay Caymaz

Okumaya devam et...
 
Üst