Temel becerilerin güçlendirilmesine acilen ihtiyaç var

Felaket

New member
Almanya’da on beş yaşındaki çocukların okul performansı matematik, okuma ve doğa bilimleri alanlarında gözle görülür biçimde düştü. Bu düşüş diğer OECD ülkelerinin çoğunda matematik ve okuma alanlarında da belirgindir. Uluslararası bağlamda matematik ve okuma alanlarındaki nispeten daha büyük kayıplar nedeniyle Almanya, OECD karşılaştırmasında önceki liderliğini kaybediyor ve şu anda ortalama bir seviyede. Doğa bilimlerinde Almanya OECD ortalamasının üzerinde olmayı sürdürüyor. Matematikte 2018’e göre düşüş eksi 25 puan (OECD eksi 17), okumada eksi 18 puan (OECD eksi 11), fen bilimlerinde ise eksi 11 puan (OECD eksi 2). Almanya’da okul faaliyetlerine yönelik uzun süreli kısıtlamaların yanı sıra pandemiye bağlı diğer kısıtlamalar da olumsuz gelişmelere katkıda bulundu. Ayrıca öğrenci kitlesi daha heterojen hale geldi ve sosyal risk taşıyan ailelerden gelen öğrencilerin oranı son yıllarda önemli ölçüde arttı. Sosyal geçmiş ile eğitim başarısı arasındaki bağlantı Almanya’da hâlâ güçlü.

Eğitim Bakanları Konferansı Başkanı ve Berlin Eğitim, Gençlik ve Aile Senatörü Katharina Günther-Wünsch şöyle açıklıyor:

“2022 PISA çalışmasının sonuçları endişe verici; IGLU çalışmasının bulgularını ve 2021 ile 2022 IQB eğitim eğilimlerini doğruluyorlar. Giderek heterojenleşen öğrenci topluluğu, okul sistemi ve öğretmenler için çok büyük zorluklar yaratıyor. Ayrıca pandemiye bağlı kısıtlamaların ve okulların kapatılmasının etkileri de görülmeye devam ediyor. Ve her okulun kaliteli bir eğitim sağlamak için gerekli kaynakları almasını sağlama zorluğuyla karşı karşıyayız. Buna yalnızca finansal kaynaklar değil, aynı zamanda nitelikli öğretmenlerin desteği ve güncel öğretim materyalleri de dahildir. Artık en önemli şeyin temel becerileri güçlendirmek ve bunu mümkün olduğu kadar erken yapmak olduğu konusunda herkes hemfikir. KMK şu anda ilkokullara yönelik önerilerini daha da keskinleştiriyor ve Almanca ve matematik derslerini önemli ölçüde güçlendirmeye hazırlanıyor. Özellikle erken eğitimde başlayan ve öğrencilere daha uzun süre eşlik eden hedefe yönelik dil desteğine ihtiyacımız var. Sonuçlar aynı zamanda göçmen geçmişi olan ve kendileri göç etmiş gençlerin özel desteğe ihtiyaç duyduğunu da açıkça ortaya koyuyor. En azından mesleki eğitime, sosyal katılıma ve sosyal entegrasyona geçiş yapmalarını sağlamak.”

Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı Parlamenter Devlet Sekreteri Dr. Jens Brandenburg:

“PISA çalışmasının bulguları endişe verici. Veriler performans seviyelerinde genel bir düşüş olduğunu gösteriyor. Almanya’da sosyal geçmiş ile eğitim başarısı arasındaki bağlantı, özellikle diğer OECD ülkeleriyle karşılaştırıldığında hala güçlü. Acilen bir geri dönüşe ihtiyacımız var ve tüm öğrencilerin temel becerilerini güçlendirmeye yönelik çabaları artırmalıyız. Sosyal açıdan dezavantajlı çocuklar ve gençlere yönelik hedefe yönelik desteğe acilen ihtiyacımız var. Federal Milli Eğitim Bakanlığı olarak bu konuda sorumlu devletlere destek olmaya hazırız. StartChances programıyla, sosyal açıdan dezavantajlı öğrencilerin yüksek oranda olduğu yaklaşık 4.000 okulu özellikle güçlendirmek istiyoruz. Program döneminin sonuna kadar StartChance okullarında okuma, yazma ve aritmetik alanlarında minimum standartları karşılayamayanların oranını yarıya indirmek istiyoruz. Bu iddialı hedefe ülkelerle birlikte ulaşıyoruz. Fonların vadesi ve hacmi eğitim sektöründe mutlak bir yeniliktir. Federal ve eyalet hükümetleri on yıllık bir süre içinde toplam 20 milyar avroluk yatırım yapıyor. PISA çalışması şunu açıkça ortaya koyuyor: Başlangıç Fırsatları programı her zamankinden daha gerekli. Bu, çocuklarımızın fırsatları ve geleceğinden başka bir şey değil.”

Bir bakışta en önemli sonuçlar:

• Almanya’da 15 yaşındakilerin ortalama becerileri matematikte 475 puan (OECD 472), okumada 480 puan (OECD 476) ve doğa bilimlerinde 492 puandır (OECD 485).
  • Bu, Almanya’daki gençlerin matematik ve okumada OECD ortalamasında olduğu anlamına geliyor; Doğa bilimlerinde Almanya hâlâ OECD ortalamasının üzerinde.
  • Her üç alanda da (matematik, okuma ve doğa bilimleri), 2018’deki son ankete kıyasla becerilerde önemli kayıplar var: matematik eksi 25 puan; Okuma eksi 18 puan ve bilim eksi 11 puan. OECD ortalaması da düştü ancak Almanya’dakinden daha az keskin bir düşüş yaşandı.
  • 2012 yılına kadar matematik ve doğa bilimleri becerilerinde, 2015 yılına kadar ise okuma becerilerinde geçici bir artışın ardından, o tarihten bu yana performansta düşüşler yaşanmıştır. Matematikte mevcut sonuç (475 puan) 2003’teki değerin (503 puan) altındadır.
  • Matematikte yüzde 30 (OECD yüzde 31) düşük performans (yeterlilik düzeyi 2’nin altında), okumada yüzde 26 (OECD yüzde 26) ve doğa bilimlerinde yüzde 23 (OECD yüzde 25) olarak değerlendiriliyor. Her üç alanda da paylar ulusal düzeyde ve OECD düzeyinde 2018’e kıyasla arttı.
  • Matematikte yüzde 9 (OECD yüzde 9) yüksek performanslı (yeterlilik düzeyi 5 ya da 6), okumada yüzde 8 (OECD yüzde 7) ve doğa bilimlerinde yüzde 10 (OECD yüzde 8) olarak değerlendiriliyor. Matematik ve okumada oranlar 2018’den bu yana azaldı; doğa bilimlerinde büyük ölçüde değişmezler.
Diğer sonuçlar:

• Menşee bağlı eşitsizlikler tüm OECD üyesi ülkelerde görülebilmektedir. Uluslararası bir karşılaştırmada bu oranlar Almanya için oldukça belirgindir ve hala yüksektir. Almanya’daki sosyoekonomik açıdan avantajlı gençler, matematikte dezavantajlı öğrencilerden önemli ölçüde ve OECD ortalamasından daha fazla performans gösteriyor.
  • Neredeyse tüm Avrupa ülkelerinde, göçmen ailelerden gelen gençlerin matematik yeterliliği, göçmen geçmişi olmayan gençlere göre daha düşük. Almanya’da özellikle güçlü eşitsizlikler var.
  • Özellikle Almanya’ya göç etmiş olan birinci nesil göçmen gençlerin ortalama matematik becerileri önemli ölçüde daha düşük. Ancak göçmen geçmişi olmayan gençler de okul türleri ve performans düzeyleri açısından kötüleşti.
  • Ebeveynleri yurtdışında doğmuş olan ikinci nesil göçmen gençler için 2022’deki beceri boşlukları büyük ölçüde sosyo-ekonomik yönlere ve evdeki dil kullanımına bağlanabilir.
  • Göçmen kökenli gençlerin yalnızca yarısından biraz fazlası evde Almanca konuşmaktadır (2012’de yüzde 72) ve birinci nesil gençlerin alt grubunda bu oran yalnızca yüzde 13’tür (2012’de yüzde 36).
  • Sosyo-ekonomik ve göçe özgü etkilerin bağlam içinde dikkate alınması önemlidir. Almanya’da (hemen hemen tüm diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi), göçmen kökenli gençlerin ebeveynleri, göçmen geçmişi olmayan gençlerin ebeveynlerine göre daha düşük bir sosyo-ekonomik mesleki statüye sahip olma eğilimindedir.
  • Erkekler matematikte kızlardan 11 puan daha iyi performans gösterdi (OECD 9). Kızlar okumada erkeklerden 20 puan daha iyi performans gösterdi (OECD 24). Doğa bilimlerinde kız ve erkek çocuklar arasında anlamlı bir fark yoktur.
  • Sistem düzeyinde bakıldığında, Almanya’daki okul faaliyetlerine yönelik pandemiye bağlı kısıtlamalar OECD ortalamasından daha uzun sürdü.
Haberin Detayları

Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) çalışması, okul performansının uluslararası karşılaştırmalı bir çalışmasıdır. PISA 2022’de matematik ana derstir.

PISA okuma, matematik ve fen alanlarında iki saatlik bilgisayar tabanlı bir testtir. Ayrıca, temel özellikler ve öğretme/öğrenme koşullarına ilişkin anketler öğrenciler, veliler, öğretmenler ve okul yönetimi tarafından doldurulmaktadır. Ayrıca PISA 2022’de korona salgını sırasında öğrenme ve öğretmeye yönelik tamamlayıcı bir anket modülü kullanıldı. 2022’de ilk kez “yaratıcı düşünme” becerileri de test edildi. Bu sonuçlar 2024 yılında yayınlanacak.

Almanya, anketin başladığı 2000 yılından bu yana sekizinci kez katılıyor. PISA her üç yılda bir toplanıyor.

PISA 2021 çalışması, korona salgını nedeniyle okulların kapatılması nedeniyle bir yıl ertelendi. PISA 2022 araştırması da pandemiden etkilendi ve kimi zaman çok zorlu koşullar altında gerçekleşti.

PISA, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) sorumluluğundadır. Ulusal araştırmalar, Münih Teknik Üniversitesi’ndeki (TUM) Prof. Dr. Doris Lewalter liderliğindeki Uluslararası Karşılaştırmalı Eğitim Çalışmaları Merkezi (ZIB) tarafından yürütülmekte ve koordine edilip değerlendirilmektedir.

PISA 2022’ye dünya çapında yaklaşık 690.000 öğrenci katıldı ve bu sayı 81 ülke ve ekonomiden 15 yaşındaki 29 milyon çocuğu temsil ediyor. Almanya’da 257 okulda 15 yaş grubundaki 6.116 öğrenci PISA sınavını tamamladı.