Stark-Watzinger: Yarının pil hücresi üretimini inşa ediyoruz

Felaket

New member
Bugün Federal Araştırma Bakanı Bettina Stark-Watzinger, Kuzey Ren-Vestfalya Başbakanı Hendrik Wüst ve Fraunhofer Derneği Başkanı Prof. Dr.-Ing ile birlikte. Holger Hanselka, Münster'de araştırma üretim pil hücresi FFB PreFAB'ın ilk inşaat aşamasını açtı.

Federal Araştırma Bakanı Bettina Stark-Watzinger şöyle açıklıyor:

“Pil teknolojisi önemli bir anahtar ve geleceğin teknolojisidir. Bu nedenle Münster'de yarının pil hücresi üretimini büyük ölçekte inşa ediyoruz. Bu, teknolojik açıdan egemen, rekabetçi ve sürdürülebilir bir pil ekosistemine giden yolda bir kilometre taşıdır. FFB, endüstrinin ve bilimin yenilikçi pil teknolojilerini test edebileceği, aynı zamanda yeni pil hücresi konseptleri geliştirip bunları verimli bir şekilde pazar olgunluğuna getirebileceği, dünya çapında benzersiz bir inovasyon aracı olacaktır. FFB, yenilikçi pil hücreleri ve ilgili üretim süreçlerini geliştirmek için mükemmel bilimimize ve makine ve tesis mühendisliği, otomotiv ve kimya endüstrileri gibi Alman endüstrisinin temel yeterliliklerine güvenmektedir. Federal Araştırma Bakanlığı, pil hücresi araştırma üretiminin geliştirilmesini 500 milyon Euro'ya kadar finanse ediyor. Araştırma operasyonlarının artık ilk inşaat aşaması olan PreFAB'da başlayabileceğinden çok memnunum.”

Kuzey Ren-Vestfalya Başbakanı Hendrik Wüst:

“Araştırma, geliştirme ve endüstriyel uygulama burada Kuzey Ren-Vestfalya'da yakından bağlantılıdır. Pil araştırmalarında dünya çapında lider konumdayız. FFB Münster, gelecekte güvenli ve iyi işlerle güçlü bir sanayi bölgesi olarak kalmamızı ve iddialı iklim koruma hedeflerimize ulaşabilmemizi sağlamak için Kuzey Ren-Vestfalya'nın çok ötesinde merkezi bir katkı yapacak. Temel atma töreninden sadece iki yıl sonra FFB PreFab'ın açılışı bu yolda atılmış önemli bir adımdır.”

Fraunhofer Derneği Başkanı Prof. Dr.-Ing. Holger Hanselka:

“PreFab'ın açılışıyla Fraunhofer Topluluğu, FFB pil hücresi araştırma üretimi ve her şeyden önce Avrupa'da sürdürülebilir ve rekabetçi pil üretimi için önemli bir dönüm noktasına ulaşıyoruz. Yenilikçi makine teknolojisiyle, sürdürülebilir Avrupa akü üretimi için araştırma ve endüstri arasında bir köprü kuruyoruz. Sanayi, siyaset ve Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı, Kuzey Ren-Vestfalya eyaleti, Münster şehri ve konum ortaklarımız dahil olmak üzere ortaklarımıza ve ayrıca Fraunhofer Enstitülerindeki meslektaşlarıma içten teşekkürlerimi sunuyorum. . Birlikte pil araştırmalarında önemli ilerlemeler kaydettik ve sürdürülebilir bir geleceğe doğru önemli bir adım atıyoruz.”

Haberin Detayları

Şu anda kurulmakta olan Münster'deki pil hücresi araştırma üretim tesisi (FFB), araştırmayı ölçeklendirmeye odaklanıyor ve bilim, araştırma ve iş dünyası arasında bir bağlantı görevi görüyor. Amaç, bilimsel laboratuvarlardan elde edilen sonuçları ticari uygulamaya dönüştürmektir. FFB, dünyada benzeri olmayan bir araştırma altyapısı sağlar ve küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ'ler), büyük şirketlerin ve akademik kurumların dijitalleştirilmiş, esnek ve modüler bir üretim ortamında yeni pil teknolojilerinin üretimini test etmesine, uygulamasına ve optimize etmesine olanak tanır. . Alman ekonomisinin de güçlendirilmesi gerekiyor. Ayrıca FFB, acil ihtiyaç duyulan uzmanların yetiştirilmesine de önemli katkı sağlıyor.

FFB projesi, Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı (Haberler) tarafından 500 milyon Euro'ya kadar finanse ediliyor ve Fraunhofer Derneği ve site ortakları RWTH Aachen, Jülich Araştırma Merkezi, Münster Üniversitesi tarafından uygulanıyor. Kuzey Ren-Vestfalya eyaleti araziyi sağlıyor, binaları inşa ediyor ve üç haneli milyonluk yatırım yapıyor.

FFB'nin uygulanması iki yapım aşamasında gerçekleşir: FFB PreFAB, akü hücreleri için eksiksiz bir üretim ortamı sağlar (1. yapım aşaması). Ölçeklendirme ve üretimdeki mevcut zorlukları esnek bir şekilde ele almak için inovasyon laboratuvarları ve modülleri de bulunmaktadır. FFB FAB ilk defa, tüm proses adımları ve ortak hücre formatları (2. inşaat aşaması) ile devasa fabrika koşulları altında bir üretim ortamı da sağlıyor. FFB FAB böylece PreFAB'ı önemli ölçüde tamamlar ve genişletir ve büyük ölçekte üretim araştırmasına olanak tanır. İnşaatın 2024 yılı sonunda başlaması bekleniyor.

Daha fazla bilgi

Haberler/batterieforschung
 
Üst