Stark-Watzinger/von Weizsäcker: Almanya uluslararası eğitim için iyi bir konumda

Felaket

New member
Eğitim ve Kültür Bakanları Konferansı'nın 8 Şubat 2024'te Bologna Süreci hedeflerinin uygulanmasına ilişkin ulusal raporu 8 Şubat 2024'te onaylamasının ardından bugün Federal Kabine tarafından onaylandı.

Federal Eğitim Bakanı Bettina Stark-Watzinger şöyle açıklıyor:

“Rusya'nın Ukrayna'ya karşı saldırganlık savaşı gibi küresel krizler ve zorluklar üniversite sektöründe bitmiyor. Bunun için net bir konumlandırma ve ortak eylem gerekiyor. Bu nedenle Rusya ve Belarus'u Avrupa Yüksek Öğrenim Alanı (EHEA) organlarından uzaklaştırarak açık bir sinyal verdik. Aynı zamanda yeni iş birliği programları ve Ulusal Akademik İrtibat Noktası aracılığıyla Ukrayna ile iş birliğimizi güçlendirdik. Ayrıca, akademik özgürlüğü ve üniversite özerkliğini Avrupa Yüksek Öğrenim Alanının temel değerleri olarak sağlam bir şekilde sabitlemek için Avrupalı ortaklarımızla birlikte çalışıyoruz. Ayrıca, küresel değişimler karşısında Bologna bölgesinde Avrupa üniversite iş birliğinin güçlendirilmesi her zamankinden daha önemli. Almanya, üniversitelerinin ileri düzeyde uluslararasılaşması açısından çok iyi bir konumdadır. Bu, dünyanın en popüler üçüncü eğitim lokasyonu olarak sıralamasını etkileyici bir şekilde ortaya koyuyor.”

KMK yönetim kurulu üyesi ve Saarland Maliye ve Bilim Bakanı Jakob von Weizsäcker eyaletler adına şunları söylüyor:

“Ulusal Bologna Raporu 2021-2024, Avrupa Yüksek Öğrenim Alanındaki devletlerin Bologna Sürecinde mutabakata varılan yapısal reformları uygulayarak zaten çok şey başardığını gösteriyor. Bu reformlar, Avrupa ve uluslararası hareketliliğin artmasına ve çalışma ve araştırma yerlerimizin çekiciliğine önemli katkılarda bulunmuştur. Günümüzde gençler doğal olarak yurt dışında eğitim görüyor. Almanya'da Avrupalı ve uluslararası öğrencilerin oranı her zamankinden daha yüksek. Demografik değişim göz önüne alındığında parlak beyinler için giderek yoğunlaşan rekabet karşısında gelecekte hayatta kalabilmek ve üniversite konumunun sunduğu fırsatları yakalayabilmek için bunu geliştirmek önemlidir. Bu nedenle, örneğin yabancı, çoğunlukla İngilizce olan lisans programlarına daha fazla odaklanarak veya yurtdışında elde edilen akademik başarıların daha iyi tanınması yoluyla üniversitelerin uluslararasılaşmasını teşvik etmeye devam edeceğiz. Ayrıca Almanya'da bir eğitim kursuna başlamak için gereken dil gerekliliklerini daha esnek hale getirme konusuyla da özellikle ilgileniyorum. Özellikle MINT konularında öğrencilerin ilk günden itibaren mükemmel Almanca konuşması gerekmemektedir. Ulusal Bologna Raporu 2021-2024 iyi ilerleme kaydettiğimizi gösteriyor. Artık Avrupa Yükseköğretim Alanı'nı tamamlama hedefine doğru birlikte çalışmak önemlidir. Bu, tüm devletlerin üzerinde anlaşmaya varılan reformları uygulamasını gerektiriyor.”

Haberin Detayları

1999'daki Bologna Bildirgesi ile toplam 30 eyalet, şu anda neredeyse 50 eyaleti kapsayan Avrupa Yüksek Öğretim Alanı'nın (EHEA) temelini attı. Temel hedefler, başarıların basit ve tek tip olarak tanınması, ortak kalite güvencesi ve öğrencilerin ve üniversite üyelerinin Avrupa işbirliğinin ve hareketliliğinin arttırılmasıdır. 25 yıl sonra Almanya'da Bologna Süreci'nin sistemik anlaşmaları temel yapısal reformlarla yerine getirildi. Sunulan kurs yelpazesi ağırlıklı olarak uluslararası düzeyde karşılaştırılabilir lisans ve yüksek lisans kurslarıyla karakterize edilir. 2023 yılında Almanya, yabancı uyruklu 130.500 yeni öğrenciyle zirveye ulaştı. Bu, birinci sınıf öğrencilerinin dörtte birinden fazlasının yabancı öğrenci olduğu anlamına geliyor.

Avrupa Yüksek Öğrenim Alanı bakanları 30/29'da toplanacak. Önümüzdeki çalışma dönemi olan 2024-2027 için EHEA'da daha fazla işbirliğinin koordine edilmesi amacıyla Mayıs 2024'te Arnavutluk'ta. Üzerinde mutabakata varılan yapısal reformların tüm katılımcı devletlerde daha fazla uygulanmasına ek olarak, Avrupa Yüksek Öğrenim Alanı'nın temel değerleri merkezi olacaktır. gelecekteki tartışmalarda. Bunlar arasında öğrenci ve öğretmen katılımı, üniversite özerkliği, bilimin bütünlüğü ve üniversitelerin ve üniversitelere yönelik sosyal sorumluluk yer almaktadır.

Daha fazla bilgi

Haberler/bolognareport