Stark-Watzinger: Sürdürülebilir kalkınma için eleştirel düşünceyi teşvik etmek

Felaket

New member
Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı (Haberler), Sürdürülebilir Kalkınma için Eğitim (BNE) kampanyasını bugün başlatıyor. Yeni kampanyanın amacı, ESD hakkında fikir alışverişini teşvik etmek, ağı genişletmek ve konuyu daha görünür kılmaktır.

Federal Eğitim Bakanı Bettina Stark-Watzinger açıklıyor:

“Sürdürülebilir kalkınma için eğitim, insanların geleceğe uygun bir şekilde düşünmelerini ve hareket etmelerini sağlamalıdır. İklim değişikliği gibi büyük zorluklar göz önüne alındığında, bu her zamankinden daha önemli. Yeni kampanyamızla somut eylem seçeneklerini göstermek, başarılı projeleri ve bunların arkasındaki yüzleri sunmak ve böylece sürdürülebilir kalkınma için eleştirel düşünmeyi teşvik etmek istiyoruz. Eğitimin sürdürülebilir eylemin anahtarı olduğuna inanıyoruz. Kampanyanın sloganı bu nedenle: ‘Öğrenin. Davranmak. Geleceği birlikte şekillendirmek.’ SKE tüm eğitim sistemine sabitlenmelidir. Kampanya ve bu yılki taahhüdümüzle bu hedefe büyük bir adım daha yaklaşmak istiyoruz.”

Haberin Detayları

Sürdürülebilir Kalkınma için Eğitim (ESD), insanların gelecek için kararlar almalarını ve kendi eylemlerinin gelecek nesilleri veya dünyanın diğer bölgelerindeki yaşamı nasıl etkileyeceğini değerlendirmelerini sağlar. 2020’de başlatılan UNESCO ESD 2030 programı, tüm eğitim sisteminde SKE’nin yapısal olarak sabitlenmesini teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Almanya’da SKE, Sürdürülebilir Kalkınma için Eğitim Ulusal Eylem Planı temelinde uygulanmaktadır.

Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı’nın (Haberler) yeni kampanyası, ESD 2030 programının ve Ulusal Eylem Planının kapsayıcı hedeflerine katkıda bulunuyor. Junge Tüftler örgütünün kurucusu ve CEO’su Julia Kleeberger ve Futurewoman platformunu hayata geçiren eski TV sunucusu Janine Steeger gibi tanınmış simalar kampanyaya destek veriyor. Yeni web sitesi bne-jetzt.de’de kişisel hikayelerini anlatıyorlar: sürdürülebilirliğin hayatlarında neden merkezi bir rol oynadığını, konuyu nasıl desteklediklerini ve hangi rol modellerini kılavuz olarak kullandıklarını.

Başlangıç etkinliği 23 Ocak 2023’te Berlin’deki Museum für Naturkunde’de yapılacak ve canlı olarak yayınlanacak.

Daha fazla bilgi

www.bne-jetzt.de