Stark-Watzinger/Streichert-Cllivot: Meslek okullarının birlikte çalışarak daha da geliştirilmesi

Felaket

New member
Meslek okullarına yönelik pakt bugün danışma kurulunun kurucu toplantısıyla çalışmalarına başladı. Geniş aktör ittifakının amacı, meslek okullarının yenilikçi gücünü ve entegrasyon işlevini güçlendirmek ve onları daha da geliştirmelerinde desteklemektir.

Federal Eğitim Bakanı Bettina Stark-Watzinger şöyle açıklıyor:

“Nitelikli işçi sıkıntısı karşılaştığımız en büyük zorluklardan biri. Yarının vasıflı işçileri ve daha fazla büyüme ve refah için güçlü mesleki eğitime ihtiyacımız var. Meslek okulları mesleki eğitim sisteminin dayanak noktasıdır ve bir bütün olarak mesleki eğitim gibi modernize edilmelidir. Meslek okullarına yönelik anlaşmayla bu okulların önemini daha da net bir şekilde vurgulamak ve onları modern eğitim yerleri olarak güçlendirmek istiyoruz. Bu zorluklara başarılı bir şekilde çözüm bulmak amacıyla Meslek Okulları Paktı ile yeni bir işbirliği şekli üzerinde mutabakata vardık. Bu, tüm eğitim sektörü için örnek bir durumdur” dedi.

Eğitim Bakanları Konferansı Başkanı ve Saarland Eğitim ve Kültür Bakanı Christine Streichert-Cllivot şöyle açıklıyor:

“Meslek okulları, maalesef kamu ve eğitim politikası algısında çoğu zaman çok az ilgi gören ülkemizin gelecekteki yaşayabilirliğine ve dönüşümünün şekillenmesine göz ardı edilemeyecek bir katkı sağlıyor. Meslek okulları nitelikli çalışanlar yetiştirir ve sistem olarak gereksinimler değiştiğinde uyarlanabilir ve esnektir. Uygulamalı eğitim yenilikçiliği, yeni çıraklıkları, teknolojileri ve gelişmeleri teşvik eder. Meslek okulları, sosyal geçmişleri veya eğitim geçmişleri ne olursa olsun, gençlere yüksek kaliteli eğitim ve istihdama erişim olanağı sunarak sosyal eşitsizlikleri azaltır. Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı'nın ortak başlatıcı olarak önemli katılımıyla, meslek okullarının daha da geliştirilmesine ivme kazandırmak amacıyla bu anlaşmayı hayata geçirmeyi başardığımız için çok mutluyum. Bu alanda sorumluluk almaya devam eden aktörler. “

Haberin Detayları

Meslek okullarına yönelik anlaşma, Eğitim Bakanları Konferansı ve federal hükümetin ortak girişiminin sonucudur. Aynı zamanda sosyal ortakların, öğretmen birliklerinin, okul yetkililerinin, bilimin ve Federal Öğrenci Konferansının temsilcilerini de içerir. Devletler paktın çalışmasından sorumludur.

Anlaşma, sorumlu kurumlar ve aktörler arasında işbirliği için bir iletişim ve değişim platformu oluşturuyor. Paktın ortakları, yıllık olarak belirlenecek ortak hedefler ve kilit konular üzerinde mutabakata varıyor. Üzerinde mutabakata varılan tedbirler daha sonra anlaşma ortakları tarafından kendi sorumluluk alanlarında uygulanır ve muhasebeleştirilir.

Paktın çalışması, danışma kurulunun 16 Mayıs 2024'teki kurucu toplantısıyla başlayacak ve başlangıçta beş yıl sürmesi planlanıyor.