Stark-Watzinger: Resmi bir mesleki yeterliliğe sahip olmayan insanlara yeni bir yol sunmak istiyoruz

Felaket

New member
Federal Kabine bugün Mesleki Eğitimde Mükemmeliyet Girişimi kapsamında Mesleki Eğitim Doğrulama ve Dijitalleştirme Yasasını (BVaDiG) kabul etti. Bu, resmi bir mesleki yeterliliği olmayan kişilere mesleki becerilerinin ikili eğitim mesleği temelinde değerlendirilmesi ve sertifikalandırılması hakkını yaratır. Ayrıca mesleki eğitimde dijitalleşme ve bürokratikleşmenin ortadan kaldırılması teşvik ediliyor.

Federal Eğitim Bakanı Bettina Stark-Watzinger şöyle açıklıyor:

“Nitelikli işçi sıkıntısı ve bürokrasi ülkemiz için iki temel zorluktur. Biz her ikisini de mesleki eğitim yasamızla özel olarak ele alıyoruz. Resmi bir mesleki yeterliliğe sahip olmayan insanlara, mesleki deneyimlerini ve becerilerini görünür hale getirebilecekleri ve eğitim sistemiyle yeniden bağlantı kurabilecekleri bir yol sunmak istiyoruz. Kaçırılan bir anlaşma bu şekilde ikinci bir şansa dönüşür. Ayrıca yasa tasarısı ile gençlerin ve şirketlerin dijital ve bürokratik olmayan eğitim beklentilerini de karşılıyoruz. Buna dijital eğitim sözleşmesi gibi dijital belgeler ve prosedürler de dahildir. Kanunumuzla mesleki eğitimin çekiciliğini artırıyor ve ona ilave bir ivme kazandırıyoruz.”

Haberin Detayları

Kanun tasarısında öngörülen bireysel mesleki kapasitenin belirlenmesine yönelik yeni prosedür, ilgili resmi mesleki yeterliliğe sahip olmayan ve yine de bu meslekte bir meslek için öngörülen eğitim süresinin en az bir buçuk katı kadar çalışmış olan kişilere yöneliktir. .

Bu, mesleki biyografilerin ve gerçek becerilerin tanındığı anlamına gelir. Referans meslek ile tam olarak karşılaştırılabilirliğin başarılı bir şekilde belirlenmesi durumunda, Lisans Profesyoneli gibi ileri eğitim alanına doğrudan erişim açılır ve eğitmen olmaya mesleki uygunluk belirlenir.

Aynı zamanda, mesleki eğitim daha kapsayıcı hale gelmektedir; çünkü bu süreç aynı zamanda engelli kişilerin örneğin atölyelerde edindikleri mesleki becerileri kamu hukuku kapsamında belgelendirmek için de kullanılabilir. Süreç vasıflı çalışanların potansiyelini artırır ve yalnızca önemli kişisel değil aynı zamanda toplumsal katma değer de yaratır.

Mesleki eğitimde dijitalleşmeye ve bürokrasiyi azaltmaya yönelik ileri adımlar, ikili eğitimin çekiciliğini artıracaktır. Yazılı form zorunluluğu ortadan kaldırılarak şirketler ve odalar tamamen dijital bir süreç geçirebilecek. Bunlar, diğer hususların yanı sıra, dijital eğitim sözleşmesi, dijital mobil eğitim ve artan dijital iletişimi içermektedir.

Daha fazla bilgi

Haberler/Kanun Taslağı-BVaDiG