Stark-Watzinger: Özgürlüğün değeri ve anlamı hakkında konuşun

Felaket

New member
Berlin'deki MS Wissenschaft sergi gemisi, 2024 Bilim Yılı Özgürlük kapsamında bu yılki turuna bugün Almanya'nın yaklaşık 30 şehrinde başlıyor. Dönüştürülmüş kargo gemisindeki interaktif sergi, ziyaretçilere özgürlük konusuna dair çeşitli bakış açıları sunuyor.

Federal Araştırma Bakanı Bettina Stark-Watzinger şöyle açıklıyor:

“Özgürlük her şeyin temelidir: Ülkemizde yaşama şeklimiz, demokrasimiz, hukukun üstünlüğü ve refahımız için. Ve farklı yönlerden baskı altında. MS Wissenschaft'ın bu yılki sergisini insanları özgürlüğün değeri ve anlamı hakkında konuşmaya teşvik etmek için kullanmasının nedeni budur. Bu, bugün her zamankinden daha alakalı. 2024 yılını yoğun tartışmaların yaşandığı, özgürlük yılı haline getirmek istiyoruz. Bu nedenle herkesi MS Wissenschaft'a katılmaya ve özgürlük konusuyla yoğun bir şekilde ilgilenmeye davet ediyorum.”

Bağışçı derneğinin genel sekreteri ve Wissenschaft im Dialog hissedarlar toplantısı başkanı Dr. Volker Meyer-Guckel şunu ekliyor:

“MS Science, araştırmayı somut ve süreçsel doğasını anlaşılır kılıyor. Özellikle bilimle çok az teması olan insanların ilgisini çekiyor. Bu, buranın çok özel bir gücü, çünkü zamanımızın mevcut zorluklarına çözüm bulmak için mümkün olduğunca çok vatandaşla konuşmamız gerekiyor. Özgürlük konusu bilimin de şekillendirdiği pek çok toplumsal tartışmayı ele alıyor. Bu nedenle bilim iletişimi, özgürlüğü merkezi bir değer olarak gören demokratik bir toplumda hayati öneme sahiptir.”

Haberin Detayları

Yaklaşık 30 interaktif sergi, ziyaretçileri özgürlüğün farklı yönlerini keşfetmeye davet ediyor: İlgili taraflar kendileri beyin araştırmacısı olabilir ve kararlarının gerçekte ne kadar özgür olduğunu öğrenebilirler. Veya genetik ve sosyal faktörlerin yaşamın belirli alanlarını nasıl etkilediğini öğrenmek için tilt oyunu oynayabilirler. Sosyal medyada ifade özgürlüğünü çevreleyen güncel konularla ilgilenen herkes, çevrimiçi nefreti engellemeyi amaçlayan yeni AB kurallarının etkisini test edebilir. Sergi konukları ise Orta Çağ'dan günümüze özgürlük kavramının tarihini anlatan bir bilgi yarışmasıyla bilgilerini sınayabilecekler. Ayrıca birçok tur noktasında çeşitli etkinlikler ve okul atölyeleri programı bulunmaktadır. Sergi on iki yaş ve üzeri için tavsiye edilir. Giriş ücretsizdir.

MS Wissenschaft, Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı (Haberler) adına Almanya'yı geziyor. Diyalogda Bilim (WiD), sergiyi WiD'in arkasındaki bilim kuruluşlarının desteğiyle gerçekleştiriyor. Sergiler doğrudan araştırmalardan elde ediliyor ve Fraunhofer Topluluğu enstitüleri, Leibniz Derneği, Max Planck Topluluğu ve DFG tarafından finanse edilen projeler, üniversiteler ve diğer ortaklar tarafından kullanıma sunuluyor.

Daha fazla bilgi

Haberler/forschungsjahr
www.ms- Wissenschaft.de
 
Üst