Stark-Watzinger: Özellikle Lusatia'daki yapısal gelişmeyi güçlendiriyoruz

Felaket

New member
Bahar toplantısında Bilim Konseyi, Lausitz Tıp Üniversitesi Carl Thiem'in geliştirilmesi konseptini olumlu değerlendirdi. Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı (Haberler) bu nedenle araştırma sektörünün gelişimini 1,2 milyar avroyla destekleyecek.

Federal Araştırma Bakanı Bettina Stark-Watzinger şöyle açıklıyor:

“Linyit madenciliğinin aşamalı olarak durdurulmasının bir sonucu olarak Lusatia gibi bölgeler büyük zorluklarla karşı karşıya. Bu nedenle, 2038 yılına kadar Kömür Bölgeleri Yatırım Yasası'ndan alınacak 1,2 milyar avro tutarındaki fonla Cottbus'taki Lausitz Tıp Üniversitesi – Carl Thiem Tıp Üniversitesi'nin yapısal gelişimini özellikle güçlendiriyor ve araştırmayla ilgili gelişimini destekliyoruz. Mükemmel araştırma, kalkınmanın önemli bir dayanağıdır. her üniversitenin ilacı. Tıp Üniversitesi aynı zamanda Lusatia'daki sağlık hizmetlerini güçlendirecek ve bölgedeki ortaklarıyla birlikte kırsal alanlarda yeni bakım konseptlerinin geliştirilmesine katkıda bulunacak. Ayrıca tüm bölgenin geleceğe yönelik kalkınması için bir motor görevi görüyor ve vasıflı işçiler ve öğrenciler için bölgeyi daha da çekici hale getiriyor. Bu, doğrudan Lusatian bölgesinde yeni iş modellerinin ve istihdamın yaratıldığı anlamına geliyor.”

Haberin Detayları

Kömür Bölgeleri Yatırım Yasası'nın (Kömür Bölgeleri Yatırım Yasası'nın) hedefi, hedefe yönelik tedbirlerle ve bu bölgelerde büyümenin, yapısal değişimin ve istihdamın güçlendirilmesi yoluyla Alman linyit bölgeleri için kömür yakıtlı enerji üretiminin aşamalı olarak durdurulmasının sonuçlarını hafifletmek Yasanın yürürlüğe girmesinden bu yana Haberler, toplamda yaklaşık 4,7 milyar avro tutarında 31 yapısal güçlendirme projesini finanse etti.

Lausitz – Carl Thiem Tıp Üniversitesi 1 Temmuz 2024'te kurulacak ve Kömür Bölgeleri Yatırım Yasası'ndan sağlanan fonlar kullanılarak 2038 yılına kadar federal hükümet tarafından ortak finanse edilecek. Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı (Haberler), araştırmayla ilgili gelişmeyi desteklemek için 1,2 milyar avro ayırdı. Ardından federal-eyalet koordinasyon komitesinin Kömür Bölgeleri Yatırım Yasasına ilişkin kararı geliyor.

Daha fazla bilgi

Haberler/stellungnahme-lausitz-carl-thiem
 
Üst