Stark-Watzinger: Mesleki eğitime yeni bir ivme kazandırın

Felaket

New member
Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı (Haberler) bugün Mesleki Eğitimde Mükemmellik Girişimi’ni sundu.

Federal Eğitim Bakanı Bettina Stark-Watzinger açıklıyor:

“Kaliteli uzmanlar ülkemizin başkentidir. Vasıflı işçi eksikliği, karşılaştığımız en büyük zorluklardan biridir. Ancak, çok iyi kariyer beklentilerine rağmen, giderek daha az sayıda genç çıraklık yapmayı seçiyor. Fırsatlar Bakanlığı olarak Mesleki Eğitimde Mükemmellik Girişimimiz ile şimdi de mesleki eğitime yeni bir ivme kazandırıyoruz: Öncelikle bireysel fırsatların tanıtımını geliştiriyor ve eğitim potansiyelinin görünürlüğünü artırıyoruz. İkincisi, yenilikçi teklifler için hedeflenen ivme ve mesleki eğitim için modern bir altyapı sağlıyoruz. Üçüncüsü, uluslararası hareketliliği artırıyoruz ve mesleki eğitimde de uluslararası bir bakış açısını doğal hale getirmek istiyoruz. Üç ben: daha bireysel, daha yenilikçi, daha uluslararası. Yeni Mükemmellik Girişimi Mesleki Eğitiminin üçlüsü budur. Ülkemizdeki vasıflı eleman açığı ile mücadelede önemli bir katkıdır” dedi.

Haberin Detayları

Mesleki Eğitimde Mükemmellik Girişimi, Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı’nın (Haberler) 20. seçim dönemi için mevcut faaliyetleri geliştirdiği ve bunları yeni girişimlerle donattığı bir şemsiye markadır. Bu amaçla Haberler, 2026 yılına kadar toplamda yaklaşık 750 milyon avroluk yatırım yapacak.

Amaç, tüm gençler için ikili mesleki eğitimin çekiciliğini arttırmaktır. Demografik yapı ve önemli ölçüde artan lise mezunu sayısı açısından, Mükemmellik Girişimi ayrıca eğitim, öğrenim ve teknik kolej gibi çeşitli yeterlilik yolları arasında seçim yapabilen gençlere özel bir odak noktası yerleştirir.