Stark-Watzinger: Mesleki Eğitimde Mükemmellik Girişimi ile yeni bir ivme kazandırıyoruz

Felaket

New member
Federal Mesleki Eğitim ve Öğretim Enstitüsü (BIBB) bugün 2022 eğitim piyasası bilançosunu sundu. Son eğitim yılında, bir önceki yıla göre yüzde 0,4 artışla 475.100 yeni eğitim sözleşmesi imzalandı.

Federal Eğitim Bakanı Bettina Stark-Watzinger açıklıyor:

“Yeni akdedilen eğitim sözleşmelerinde bir miktar artış olsa da sayı korona pandemisinin düşük seviyesinde kalıyor. Bu, acilen daha fazla genci eğitime almamız gerektiğine dair bir uyarı işaretidir. Çünkü başarılı bir profesyonel yaşam için harika bir sıçrama tahtası ve vasıflı işçi eksikliğiyle mücadelede önemli bir bileşendir. Yeni başlattığımız Mesleki Eğitimde Mükemmellik Girişimimiz ile mesleki eğitime yeni bir ivme kazandırıyoruz. Bu amaçla, mevcut faaliyetleri sistematik olarak geliştiriyor ve yeni girişimlerle paketliyoruz. 2026 yılına kadar bunun için toplamda yaklaşık 750 milyon avro harcayacağız. Bu, mesleki eğitimi önemli ölçüde daha çekici hale getirecektir.”

Haberin Detayları

BIBB’nin yeni akdedilen eğitim sözleşmeleri araştırması, mesleki eğitimden sorumlu kurumlarla işbirliği içinde yıllık olarak gerçekleştirilir. Bir önceki yılın 1 Ekim’inden anket yılının 30 Eylül’üne kadar olan dönemde yeni akdedilen eğitim sözleşmeleri dikkate alınır.
Araştırmaya göre, 2022’de eğitim fırsatı sayısı yüzde 1,4 artarak 544 bine yükseldi. Aynı zamanda artan eğitim yeri talebi yüzde 1,0 azalarak 535 bin 500 oldu. Açık eğitim kadrolarının sayısı bir önceki yıla göre yüzde 9,0 artarak 68 bin 900 oldu. Yerleştirilmemiş başvuranların sayısı yüzde 7,8 düşerek 22.700’e geriledi.

Daha fazla bilgi

www.bibb.de/naa309-2022