Stark-Watzinger: Federal hükümetin, eyaletlerin ve şirketlerin temel eğitimi sağlaması gerekiyor

Felaket

New member
Bugünkü Dünya Okuryazarlık Günü bize, yalnızca Almanya’da 6,2 milyon yetişkinin yeterince okuma yazma bilmediğini hatırlatıyor. Bunların neredeyse üçte ikisi istihdam ediliyor.

Federal Eğitim Bakanı Bettina Stark-Watzinger şöyle açıklıyor:

“Temel eğitimi az olan insanlar genellikle yarı vasıflı ve vasıfsız işçi olarak basit vasıfsız işleri üstleniyorlar. Fırsatlar Bakanlığı olarak bunu değiştirmek istiyoruz. Çok sayıda örnek projeyle işyerinde temel eğitimin ne kadar yenilikçi ve başarılı olabileceğini gösterdik. 700’e yakın şirketteki çalışanlara temel eğitimlerini güçlendirme fırsatı verildi. Ve neyse ki, düşük vasıflı ve temel eğitim için ileri eğitim sunan şirketlerin sayısı artıyor. Federal hükümetin, eyaletlerin ve şirketlerin ihtiyaç duyduğu büyük bir zorlukla karşı karşıyayız. Bu sadece her bireye daha fazla fırsat sağlamakla ilgili değil, aynı zamanda büyüme ve refah için vasıflı çalışanların güvence altına alınmasıyla da ilgili.”

Haberin Detayları

Almanya’da 6,2 milyon Almanca konuşan yetişkin okuma-yazma bilmiyor ya da sadece en düşük seviyede okuyabiliyor. Neredeyse üçte ikisinin çoğunlukla basit işleri var. Alman Ekonomi Enstitüsü’nün temsili bir araştırmasına göre, şirketlerin yarısından fazlası düşük vasıflı kişileri çalıştırıyor. Özellikle işçi bulmakta zorluk çeken şirketler, son yıllarda okuma, yazma ve aritmetik becerilerini geliştirmeye yönelik şirket içi eğitim olanaklarını giderek genişletti.

30 Ağustos 2023’te Federal Kabine, Federal Hükümetin Okuryazarlık ve Temel Eğitim Ulusal On Yılının Uygulanmasına İlişkin İkinci Raporunu onayladı. Raporda ayrıca işyerinde temel eğitime yönelik model projelere genel bir bakış sunulmaktadır.

Okuryazarlık ve Temel Eğitim Ulusal On Yılı 2016 – 2026 ile federal ve eyalet hükümetleri yetişkinler için temel eğitimi güçlendirmek için birlikte çalışıyor.

Daha fazla bilgi

Haberler/BundesberichtAlphaDekade