Stark-Watzinger/Busse: Dijital anlaşma giderek daha fazla okula ulaşıyor

Felaket

New member
Federal eyaletler, dijital anlaşmadaki fonların kullanımına ilişkin yeni rakamları federal hükümete bildirdi. Buna göre, 2019 döneminin başından bu yana okullardaki dijital altyapının genişletilmesi için yaklaşık iki milyar avroluk federal fon fatura edildi ve 4,1 milyar avro değerindeki projeler onaylandı. Almanya çapında yaklaşık 26.000 okul bundan faydalanmaktadır.

Dijital anlaşma ile federal hükümet, dijital dünyada öğretme ve öğrenmenin temelini oluşturan belediye eğitim altyapısına federal eyaletler ve belediyeler tarafından artan yatırımı destekliyor. Yatırımlar, güvenilir ve verimli dijital eğitim altyapılarının geliştirilmesini sağlıyor.

Federal Eğitim Bakanı Bettina Stark-Watzinger açıklıyor:

“Dijital anlaşma ivme kazanıyor ve giderek daha fazla okula ulaşıyor. Bu, Almanya’da dijital eğitimi ilerletmek için son derece önemlidir. Fonların yaklaşık yüzde 80’i bütçelendi ve yüzde 20’si kapatıldı. Almanya çapında yaklaşık 26.000 okul şimdiden bundan faydalanıyor. Öğrenci ve öğretmenlere yönelik özel programların ek tablet ve dizüstü bilgisayarlarının tamamına yakını okullara ulaştı. Hızı artırmak için örneğin danışmanlık hizmetleri aracılığıyla federal eyaletleri ve yerel makamları desteklemeye devam ediyoruz. Çocuklarımızın modern ve dijital eğitime ihtiyacı var.”

Bu kapsamlı ekipman girişimine ek olarak, federal eyaletlerin teşhis ve performans değerlendirmesi için öğrenme platformları, veritabanları ve çevrimiçi tabanlı yöntemler gibi altyapı projeleri ve eyaletler arası projeler Digital Pact Okulu’nda finanse edilmektedir. Bu ulusötesi projeler (LüV), federal eğitim sisteminde benzersizdir.

Eğitim Bakanları Konferansı Başkanı ve Berlin Eğitim, Gençlik ve Aile Senatörü Astrid-Sabine Busse, ulusötesi projelere özellikle vurgu yapıyor:

“2019’dan bu yana, Okullar için Dijital Anlaşma’nın fonları, federal fon olmadan mümkün olamayacak yenilikçi eyaletler arası projeleri başlatmak için kullanılıyor. Ulusötesi projeler alanında, fonların yalnızca yüzde beşi Okullar için Dijital Anlaşma saklıdır, öğrenmeye elverişli ve esnek bir dijital altyapının genişletilmesi için çok sayıda fikir tartışıldı ve son yıllarda nihayet öne sürüldü. Bu, öğrencilerimize fayda sağlıyor. İşte burada Alman eğitim federalizminin gücü çok somut bir şekilde görünür hale geliyor: yaratıcı potansiyel bu şekilde ortaya çıktı.”

Haberin Detayları

DigitalPakt Okulu birkaç bölümden oluşuyor: Birincisi, okullardaki altyapının genişletilmesi için 2019 yılında başlatılan Temel DigitalPakt Okulu. Federal hükümet bunun için beş milyar avro sağlıyor. İkincisi, federal ve eyalet hükümetlerinin korona salgınının ardından üzerinde anlaşmaya vardığı üç ek anlaşma: okulların uç cihazlar satın alabilmesi ve evde kendi cihazlarını kullanamayan okul çocuklarına ödünç verebilmesi için acil bir ekipman programı için 500 milyon avro . Öğretmenler için kiralık ekipman temin etmek için 500 milyon avro daha. Ve dijital teknolojiyle ilgilenmesi gereken yöneticileri desteklemek için 500 milyon avro.

DigitalPakt Okulu’nda federal hükümetten toplam 6,5 milyar avro mevcuttur. Bu federal fonlar, federal devletler tarafından – dini egemenlikleri çerçevesinde ve kendi mali sorumlulukları çerçevesinde sağladıkları kendi önlemlerine ek olarak – yüzde on kendi katkısıyla doldurulmakta ve toplamda 7,15 milyar avro elde edilmektedir. . DigitalPakt Okulu’nun süresi 2024’te sona eriyor.

Aralık 2022’ye kadar, DigitalPakt Okulu’nun tüm bölümlerinden sağlanan mevcut 6,5 milyar Euro’dan toplam 1,976 milyar Euro federal fon aktı. Bu, federal eyaletlerin her altı ayda bir 15 Şubat (referans tarihi 31 Aralık) ve 15 Ağustos (referans tarihi 30 Haziran) tarihlerinde federal hükümete bildirdiği rakamlardan ortaya çıkıyor. Bağlanan fonlar, 4.128 milyar avro ile iki kat daha yüksek.

Temel dijital anlaşmanın bir parçası olarak, mevcut beş milyar avrodan 985 milyon avro harcandı. Halihazırda onaylanan ve tamamlanan projeler için taahhüt edilen fon miktarı 3.963 milyar avroyu buldu.

Fonların neredeyse tamamı 15 Ağustos’a kadar (referans tarihi 30 Haziran 2022), okul çocukları için ödünç cihaz alımına yönelik acil ekipman programında ve öğretmenler için ödünç cihaz alımına yönelik ek programda zaten harcanmıştı.

Yöneticilere yönelik ek programda şu ana kadar mevcut olan 500 milyon Euro’nun yaklaşık 52 milyon Euro’su harcandı. Burada, toplam hacmin yüzde 33’ü zaten onaylanmış ve tamamlanmış projelere bağlı.

DigitalPakt Schule ile federal ve eyalet hükümetleri, dijital değişim zamanlarında tüm ergenler için katılım ve sorumluluk ve her bir çocuk için eşit fırsatlar sağlamak için eğitim sistemi için gerekli koşulları yaratma ortak hedefini izliyor. Federal eyaletlerin ve belediyelerin, dijital dünyada öğretme ve öğrenmenin temelini oluşturan belediye eğitim altyapısına daha fazla yatırım yapmalarını sağlar. Yatırımlar, güvenilir ve verimli dijital eğitim altyapılarının geliştirilmesini sağlıyor.