Stark-Watzinger: Bir füzyon enerji santraline giden yolda daha fazla hırs gerekiyor

Felaket

New member
Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı (Haberler) lazer füzyon uzmanları komisyonu bugün muhtırasını Federal Araştırma Bakanı Bettina Stark-Watzinger’e teslim etti. Memorandum, Almanya’nın lazer füzyonu açısından bir sanayi ve araştırma yeri olarak potansiyelini tanımlıyor ve daha fazla araştırma ve uygulama için öneriler sunuyor.

Federal Araştırma Bakanı Bettina Stark-Watzinger açıklıyor:

“Enerji, modern toplumumuzun yakıtıdır. Fusion, enerji karışımımıza CO2 nötr, güvenilir ve ekonomik bir kaynak ekleyerek enerji kaynağımızda devrim yaratma potansiyeline sahiptir. Tüm enerji sorunlarımızı çözmek için büyük bir şans. Bu nedenle, bir füzyon santralinin önünü açmak için şimdi daha fazla hırsa ihtiyacımız var. Uzman komisyonunun lazer füzyonla ilgili notu buna önemli bir katkıdır. Açık bir analiz ve değerli tavsiyeler içerir. Almanya, özellikle lazer teknolojisindeki bilgi birikimi sayesinde, gelecekteki enerji füzyonuna katkıda bulunacak çok şeye sahiptir. Konuya ideolojiden bağımsız ve teknolojiye açık yaklaşmalıyız. Federal Araştırma Bakanı olarak, füzyon için bir yer olarak Almanya için doğru çerçeve koşulları yaratmaya kararlıyım. Örneğin, araştırma fonlarını daha kesin olarak hedeflemek istiyoruz. Böylece bir füzyon enerji santrali mümkün olan en kısa sürede gerçeğe dönüşür.”

Uzman komisyonu başkanı ve Fraunhofer Lazer Teknolojisi Enstitüsü ILT Aachen profesör Constantin Häfner ekliyor:

“Aralık 2022’de lazerle çalışan atalet füzyonunda dünyanın ilk bilimsel fizibilite kanıtı, bilime uzun vadeli kamu yatırımının önemini vurguluyor ve bu olmadan bugün bu atılımı gerçekleştiremezdik. Uzman Komisyonu, füzyonun tükenmez bir yakıttan sürekli, temiz ve verimli bir enerji kaynağı sağlayacağına inanıyor. Almanya’nın enerji arzına uzun vadeli önemli bir katkı yapma ve çeşitli enerji arzı yoluyla ülkenin dayanıklılığını güçlendirme potansiyeline sahiptir. Füzyon teknolojisini olabildiğince hızlı bir şekilde uygulamak için, endüstri ve kamu araştırmalarının bir füzyon enerji santrali için teknolojiyi ortaklaşa geliştirmek için koşulları bulabileceği ve şekillendirebileceği bir inovasyon ekosistemi oluşturmak çok önemlidir. Şimdi, atılımın ivmesini kullanmanın ve Almanya’yı yenilikçi ve geleceğe yönelik bir iş yeri olarak kurmanın tam zamanı.”

Haberin Detayları

Aralık 2022’de Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı (Haberler) Almanya’da şimdiye kadar çok az araştırılmış olan lazer füzyon alanını değerlendirmek için bir uzman komitesi kurdu. yönetimi altında profesör doktor Fraunhofer Lazer Teknolojisi Enstitüsü (ILT) Aachen başkanı Constantin Häfner, uzman komisyonu, son üç ay içinde lazer füzyonunun ve çeşitli alt teknolojilerinin teknolojik olgunluğunun açık bir analizini içeren bir muhtıra hazırladı. özellikle Almanya’daki durumla ilgili olarak daha fazla eylem için değerli tavsiyeler.

Uzman komisyonu aşağıdaki üyelerden oluşur: profesör doktor Constantin Häfner (Fraunhofer ILT), profesör doktor Robert Stieglitz (KİT), profesör doktor Hartmut Zohm (DIPP), doktor Neil Alexander (Genel Atom Bilimi) profesör doktor Riccardo Betti (Rochester Üniversitesi), doktor Omar Hurricane (Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı (LLNL) / Ulusal Ateşleme Tesisi (NIF)), doktor Tammy Ma (Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı (LLNL) / Ulusal Ateşleme Tesisi (NIF)).

Daha fazla bilgi

Haberler/memorandum-laser-inertial-fusion-energy
 
Üst