Stark-Watzinger: Bağımsız Çin uzmanlığına önemli bir katkı sağlıyoruz

Felaket

New member
Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı (Haberler), Çince'nin yabancı dil olarak öğretilmesi ve edinilmesine yönelik araştırmalar için yayınlanan finansman yönergeleriyle, Almanya'da bağımsız Çin yetkinliğini genişletmek istiyor.

Federal Araştırma Bakanı Bettina Stark-Watzinger şöyle açıklıyor:

“Çin giderek daha rekabetçi ve sistemik bir rakip haline geliyor. Bu nedenle, Alman çıkarlarını algılayıp uygulayabilmek için sağlam ve bağımsız Çin uzmanlığı şarttır. Finansman yönergelerimizle, Çince öğretimi ve öğrenimine yönelik araştırmaları ilerleterek buna önemli bir katkıda bulunuyoruz. Çince anlayabilen, konuşabilen, okuyabilen ve yazabilen herkes iyi hazırlıklıdır ve Çin ile işbirliği yapmanın risklerini ve faydalarını daha iyi tartabilir. Daha sonra araştırma sonuçlarına dayalı olarak yenilikçi öğretme ve öğrenme yaklaşımları geliştirilebilir. Bu, uzun vadede Almanya'daki Çinli öğrencilerin ve konuşanların sayısını artırmayı amaçlıyor.”

Haberin Detayları

Finansman yönergelerinin amacı, uygun araştırma projeleri aracılığıyla Çince'nin dil edinim süreçlerini daha iyi anlamaktır. Odak noktası, okullarda ve üniversitelerde Çince'nin yabancı dil olarak öğretilmesi ve edinilmesidir. Beklenen proje sonuçları, Alman eğitim bağlamlarında dil öğrenimini ve öğretimini iyileştirmeyi amaçlamaktadır. Uzun vadede bu, Alman aktörlerin Çin Halk Cumhuriyeti ile ilişkilerde harekete geçme yeteneklerini güçlendirmeyi amaçlıyor. Finansman yönergeleri böylece Almanya'da bağımsız Çin uzmanlığının genişletilmesine ve dolayısıyla Federal Hükümetin Çin stratejisinin uygulanmasına katkıda bulunuyor.

Aynı zamanda Haberler, yayınlanan “Yabancı Dil Olarak Çince” öneri belgesindeki ilk öneriyi finansman yönergeleriyle birlikte uyguluyor. Belge, Haberler, Eğitim ve Kültür Bakanları Konferansı (KMK) ve Federal Dışişleri Bakanlığı'nın (AA) bir girişimi olan aynı isimli çalışma grubunun bir sonucudur. Odak noktası, daha fazla insanın Çince öğrenmesi için Almanya'da neye ihtiyacımız olduğu sorusuydu.

Daha fazla bilgi

Haberler/known-on-language-acquisition-chinese
Haberler/emptreibunspapier-sprachkauf-chinesisch
 
Üst