Stark-Watzinger: Antisemitizm çalışmasıyla veri durumunun iyileştirilmesine katkıda bulunuyoruz

Felaket

New member
Federal Araştırma Bakanı Bettina Stark-Watzinger bugün, Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı (Haberler) tarafından yaptırılan “İsrail ve Gazze'de şiddetin tırmanması ve Alman üniversitelerinde Yahudi karşıtlığına ilişkin öğrenci görüş iklimi” çalışmasını sundu.

Federal Araştırma Bakanı Bettina Stark-Watzinger şöyle açıklıyor:

“Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail'e düzenlediği terör saldırısından bu yana Yahudi ve İsrail karşıtı olaylarda ciddi bir artış gözlemliyoruz. Özellikle üniversitelerde İsrail ve Yahudi karşıtı eylemler vardı. Bu nedenle Aralık 2023'te üniversitelerde antisemitizme ilişkin bir çalışma başlattık. Bu çalışmayla üniversitelerde antisemitizme ilişkin verileri iyileştirerek güncel bir katkı sağlamak istiyoruz. Yahudi öğrencilerin büyük bir kısmının ayrımcılığa maruz kalması veya gözlemlenmesi şok edicidir. Bu nedenle, üniversite yönetimi tutarlı bir şekilde kendi iç yasalarını kullanmalı ve eyaletler, özellikle ciddi durumlarda okuldan ayrılma olasılığına ilişkin olarak üniversite yasalarını gözden geçirip uyarlamalıdır. Ve özellikle Yahudi olmayan öğrencileri ahlaki cesaret göstermeye ve üniversitelerinde tavır almaya çağırıyorum. Çünkü Alman üniversitelerinde İsrail ve Yahudi nefretine yer olmamalıdır.”

Haberin Detayları

Hızlı anket için, Konstanz Üniversitesi'nden Profesör Thomas Hinz ve ekibi, Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı (Haberler) adına Alman üniversitelerinde 2.000'den fazla öğrenciye, Yahudi karşıtlığına ilişkin tutum ve deneyimleri hakkında anket yaptı. Sonuçları sınıflandırmak için nüfusun geri kalanından insanlarla da görüşmeler yapıldı.

Araştırma, Yahudi öğrencilerin yaklaşık üçte birinin bizzat ayrımcılığa maruz kaldığı, yarıdan fazlasının ise ayrımcılık gözlemlediği sonucuna varıyor. Ankete katılan öğrencilerin yüzde sekizinde genel Yahudi karşıtı tutumlar gözlemlendi. İsrail bağlantılı antisemitizm yüzde 8 oranında bulunuyor ve bu da genel nüfustaki orana tekabül ediyor.

Daha fazla bilgi

Haberler/studie-antisemitismus-an-hochschulen