Stark-Watzinger: Almanya'daki ilk füzyon enerji santralinin yolunu açmak istiyoruz

Felaket

New member
Federal Araştırma Bakanı Bettina Stark-Watzinger bugün yeni finansman programı olan “Fusion 2040 – Bir füzyon enerji santraline giden yolda araştırma”yı sundu.

Federal Araştırma Bakanı Bettina Stark-Watzinger şöyle açıklıyor:

“Enerji krizi bize temiz, güvenilir ve uygun fiyatlı enerji tedariğinin ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Ve füzyon, tüm enerji sorunlarımızı çözmek için büyük bir fırsat. Mükemmel araştırma ortamı ve güçlü endüstrisi sayesinde Almanya, füzyon enerji santrallerinin inşası için mükemmel koşullar sunuyor. Yeni finansman programımız 'Fusion 2040 – Füzyon enerji santraline giden yolda araştırma' ile burada devreye giriyoruz ve Almanya'daki ilk füzyon enerji santralinin yolunu açmak istiyoruz. Almanya'da bir füzyon enerji santralinin mümkün olan en kısa sürede gerçeğe dönüşmesi için sanayi, start-up'lar ve bilimden oluşan bir füzyon ekosistemi inşa etmek istiyoruz. Birleşme ekosisteminin Almanya'nın mevcut güçlü yönlerini birleştirmesi ve farklı oyuncular arasında sinerji yaratması amaçlanıyor. Küresel yarış sürüyor. Almanya'da füzyon santrali kuran ilklerden biri olmamızı isterim. Özellikle büyüme ve refah açısından bu büyük fırsatı kaçırmamalıyız.”

Haberin Detayları

Haberler, Garching ve Greifswald'daki Max Planck Plazma Fiziği Enstitüsü'nde (IPP), Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü'nde (KIT) ve Forschungszentrum Jülich'te (FZJ) füzyon araştırmalarını uzun süredir desteklemektedir. Bu kurumsal finansman, yeni proje finansman programıyla ikinci bir sütunla destekleniyor. Proje finansmanının amacı, 2030'ların başında ilk aşamada bir füzyon enerji santrali için ihtiyaç duyulan teknolojileri, bileşenleri ve malzemeleri geliştirmektir. İkinci aşamada, bir enerji santrali tasarımına entegrasyona odaklanılıyor. Finansman programı teknolojiye açık ve hem manyetik hapsetme hem de lazer füzyon teknolojisini ele alıyor.

Bir füzyon enerji santralinin mümkün olan en kısa sürede inşasını sağlamak için program, esasen bir tür kamu-özel sektör ortaklığı (PPP) olarak uygulama odaklı işbirlikçi araştırmalara dayanmaktadır. Belirli alt teknolojilere ilişkin projeler araştırma kurumları, üniversiteler ve sanayi tarafından ortaklaşa yürütülecektir. Bu, araştırmalardan elde edilen yeni bulguların erken bir aşamada ele alınmasına ve teknik bilginin daha fazla kullanılmak üzere yerli endüstriye aktarılmasına olanak tanır.

Daha fazla bilgi

Haberler/fusion2040
 
Üst