Stark-Watzinger: Afrika ülkeleriyle iklim ve enerji ortaklığımızı derinleştiriyoruz

Felaket

New member
Federal Araştırma Bakanı Bettina Stark-Watzinger’in daveti üzerine, Afrika iklim yeterlilik merkezleri SASSCAL ve WASCAL’ın 10. yıl dönümü bugün Berlin’de kutlandı. Merkezleri genişletmek ve stratejik bir hidrojen ortaklığı kurmak için ortak niyet beyanı dokuz Afrikalı bakanın huzurunda imzalandı.

Federal Araştırma Bakanı Bettina Stark-Watzinger açıklıyor:

“İklim değişikliği ile mücadele insanlığın görevidir. İki iklim yeterlilik merkezi SASSCAL ve WASCAL, güney ve batı Afrika’da iklim değişikliğinin yanı sıra yenilenebilir enerjiler ve yeşil hidrojenin en acil sorunlarına yönelik bölgesel araştırmaları temsil ediyor. Şimdiye kadar buna 253 milyon euro yatırım yaptık. Ortak niyet beyanıyla, bugün iklim ve enerji ortaklığımızı daha da derinleştiriyoruz: sahada daha da iyi araştırma yapmak, gençler için daha iyi eğitim ve yeşil hidrojen alanında yeni işbirliği için. Bu işbirliğini kurmak için şimdiden 68 milyon avro kullandık. SASSCAL ve WASCAL, yeşil hidrojen için küresel bir tedarik zinciri oluşturmaya yönelik kapı aralayıcılarıdır. Afrika bunun için idealdir.”

Niyet beyanını Haberler/absichtsDECLARATION-sasscal-wascal.pdf adresinde bulabilirsiniz.

Haberin Detayları

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’ne göre, iklim değişikliğinin sonuçlarından en çok Afrika kıtası etkilenecek. Güney Afrika’daki iki iklim yeterlilik merkezi SASSCAL (İklim Değişikliği ve Uyarlanabilir Arazi Yönetimi için Güney Afrika Bilim Hizmeti Merkezi) ve Batı Afrika’daki WASCAL (İklim Değişikliği ve Uyarlanmış Arazi Kullanımı Üzerine Batı Afrika Bilim Hizmeti Merkezi), bilimsel yapıların ve kaynakların kurulmasını desteklemektedir. Afrika ülkelerinde, örneğin sürdürülebilir arazi kullanımı, su temini ve gıda güvenliği için.
2012 yılında Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı (Haberler), ortak ülkelerle birlikte artık uluslararası kuruluşlar olan SASSCAL ve WASCAL’ı kurdu. Merkezler, bölgesel araştırmaları ve iklim değişikliğinin sonuçlarına uyum sağlamanın en acil sorunlarına yönelik çözümleri, kapasite geliştirmeye yönelik ulusötesi programları ve ortak veri ve araştırma altyapısının kurulmasını temsil ediyor. SASSCAL ve WASCAL, “yeşil hidrojen” konusunda stratejik Alman-Afrika enerji ortaklıkları için platformlar olarak giderek daha fazla kullanılıyor. Bunun itici gücü, Haberler tarafından desteklenen ve iklim yeterlilik merkezleriyle işbirliği içinde oluşturulan “Yeşil Hidrojen Afrika” potansiyel atlasıydı.
 
Üst