Stark-Watzinger: 14.439 soru merak, yaratıcılık ve bilim ve araştırmaya olan ilgiye dayalıdır.

Felaket

New member
2022 Bilim Yılı sonunda – Sor! gelecekteki araştırma ve araştırma politikası için itici güçlerle merkezi uygulamalı kampanyanın sonuç belgesi bugün Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı’na (Haberler) ve Bilim Kuruluşları Birliği’ne teslim edilecek.

Federal Araştırma Bakanı Bettina Stark-Watzinger açıklıyor:

“Bilime yönelik 14.439 sorunun arkasında pek çok insanın bilime ve araştırmaya olan merakı, yaratıcılığı ve belirgin ilgisi var. Vatandaşlarla yoğun fikir alışverişinden ortaya çıkan çeşitli önerilerden etkilendim. Araştırma süreçlerine daha fazla katılma arzusu ve toplum tarafından geliştirilen ve desteklenen teknolojik ve sosyal yenilikler ortaya çıkıyor.Bu bilim yılı artık sona eriyor olsa da, sonuçlarla hala yoğun bir şekilde ilgileneceğiz.İlk somut önlemler şimdiden alındı: Toplamda iki finansman yönergesi planlanıyor. Bu, bir yandan yenilikçi, katılımcı araştırma projelerinde vatandaşların sorularını yanıtlayan projeleri desteklemeyi amaçlarken, diğer yandan Fikir Koşusu’nun sonuçları yeni bir finansman kılavuzuna dahil edilecek. sosyal yenilikler.”

Alman Araştırma Vakfı Başkanı ve Alliance of Science Organizations’ın bu yılki sözcüsü Prof. Dr. Katja Becker ise şunları ekliyor:

“Bilim insanları araştırmalarıyla vatandaşların günlük yaşamlarını birçok farklı şekilde şekillendiriyor. 2022 Bilim Yılı’nın bir parçası olarak yayınlanan Fikirler – talep görüyor! tersine, hem bilim hem de toplum için katma değerle birlikte, toplumsal kaygıların araştırmaya dahil olabileceği bir yolu temsil eder. 14.439 herkese açık sorudan bazıları bilim insanlarına yeni araştırma fikirleri bulma konusunda ilham verebilirse mutlu oluruz. Aynı zamanda, araştırmalarda birçok genel sorunun zaten ayrıntılı olarak ele alındığını görmek bizim için güzeldi. Bu bizi güçlendiriyor!”

Sonuçlarla ilgili makaleyi www.wissenschaftsjahr.de/EndpaperIdeenlauf adresinde bulabilirsiniz.

Haberin Detayları

2023 yazına kadar bilim ve Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı (Haberler), daha fazla uygulama potansiyeli için Fikir Koşusu’nun sonuç belgesini inceleyecek. Ayrıca vatandaşların soruları ve önerileri Bilim Yılı web sitesinde belgeleniyor ve böylece 2022 Bilim Yılı’nın ötesinde bir ilham kaynağı olarak bilime ve Haberler’ye sunuluyor.

2022 Bilim Yılı ilk kez vatandaşların katılımına odaklandı. Halk, bilimsel bir konu hakkında doğrudan araştırmaya soru sormaya davet edildi. Bugün 2022 Bilim Yılı’nın kapanış etkinliği – Soruldu! yerine. Saat 17:00’den itibaren wissenschaftsjahr.de üzerinden canlı yayınlanacak.

Daha fazla bilgi

www.wissenschaftsjahr.de
 
Üst