Sıhhat çalışanlarına artırım var mı? Sağlıkçılara artırım ne vakit?

taklaci09

Global Mod
Global Mod
Sağlıkçılara artırım var mı, sağlıkçılara artırım ne vakit sorularının cevabı gündemin merak edilen hususları içinde yer alıyor. Burada değerli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sıhhat çalışanlarının maaşlarında uygunlaştırmayı de kapsayan 5 müjde birden verdi.

SIHHAT ÇALIŞANLARINA ARTIRIM VAR MI, NE VAKİT?

Cumhurbaşkanı Erdoğan sıhhat çalışanlarına 5 muştuyu şu sözlerle deklare etti:

• Birinci müjdemiz; sıhhat çalışanlarına yönelik taammüden yaralama hataları CMK kapsamında katolağa dahil ediliyor. Bu çeşit cürümler konusunda izlenecek yol, hakim ve savcılarca görünür hale getiriliyor.
  • Üçüncü müjdemiz; maaş ödeme sistemlerinde ve mali haklarında değerli iyileştirmeler sağlıyoruz. Sabit ek ödemeleri merkezi idare bütçesine alınarak aylıklarının tek bir bordro ile ödenmesi temin edilecektir. Hemşireler başta olmak üzere lisans mezunu sıhhat çalışanları 3600 ek gösterge kapsamına alınacak. Döner sermayede yapılacak düzenlemeyle, sıhhat işçisinin döner sermayeden alacakları ek ödemelerde artış yapılacaktır.
  • Dördüncü müjdemiz, sıhhat çalışanlarının fiyatlarında yaptığımız güzelleştirme, emekliliklerine de yansıyacak.
  • Beşinci müjdemiz; Aile doktorlarının temel fiyatlarında de artış yapılacak.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

Salgın devrinde gece gündüz çaba gösteren sıhhat çalışanlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Yerli aşımız TURKOVAC’ın geliştirilmesi başta olmak üzere milletlerarası başarılara imza atan doktorlarımızı tebrik ediyorum. Ülkemizi global sıhhat sistemi ortasında mümkün olan en düzgün yere getirmek istiyoruz. Bizim medeniyetimiz ve kültürümüzde hekimlik mesleği hikmet dediğimiz en üst bilginin düzeyinde bedellendiriliyor. Hekimlik mesleği ve ilmini söz eden tıp sözünün okullarımızda yaşıyor olması da ayrıyeten kıymetlidir. Sizler rastgele bir uğraşın değil, insanoğlunun sahip olduğu bilginin en üst düzeyinde görülen bir ulvi bir mesleğin temsilcilerisiniz.

“HEKİMLERE HEM MUHTAÇLIĞIMIZ birebir vakitte VEFA BORCUMUZ VAR”

Salgın devrinde faaliyete geçirdiğimiz hastanelere isimlerini verdiğimiz doktorlarımız ortak özellikleri ile ön plana çıkmıştır. Bu ülkenin doktorlara hem muhtaçlığı vardır birebir vakitte vefa borcu vardır. Ben bu vesile ile ebediyete uğurladığımız tüm doktorlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum, yerleri cennet olsun. Türkiye’nin potansiyeli doktor gücü yetiştirmeye yettiği üzere, global bir sıhhat merkezi olma yolunda da ilerlemektedir. Her alanda olduğu üzere sıhhatte da hala sorunlarımız vardır, eksiklerimiz vardır. bir müddetdir kesintisiz uğradığımız ataklar, ister istemez evvelarimizi değiştirdi. Çıtayı yükseltecek çalışmalarımızı ihmal etmiyoruz.

YURT DIŞINA GİDEN TABİPLER

Doktorlarımızın çalışma ortamlarını geliştirerek, yardımcı işçi sayısını artırarak daima kaideleri düzgünleştirmeye çalıştık. Neredeyse her üç kamu çalışanından biri sıhhat alanında çalışıyor. Biz ülkemizin büyük fedakarlıklarla ve sabırla yetiştirdiği her bir tabipten istifade edilmesi gerektiğine inanıyoruz. Tıpkı başka bir fazlaca alanda olduğu üzere sıhhat kesiminde de gözü ve gönlü kendi ülkesinde kalmak yerine dışarıya kayan bireyler olabilir. Bu anlayışla hareket edenlerin de fazlaca uzak olmayan bir gelecekte istikametlerini bir daha kendi ülkelerine çevireceklerinden kuşku duymuyorum.

Haberler.com – Gündem

14 Mart, Artırım, Gündem, Sıhhat, Haberler