SEBI, Varsayılanlara İlişkin İpuçları İçin 20 Lakh Rs’ye Kadar Ödeyecek

Beykozlu

New member
Ödül, geçici ve nihai olmak üzere iki aşamada verilebilir. (son)


Yeni Delhi:

Yakalanması zor suçlulardan para cezalarını geri almak amacıyla, sermaye piyasası düzenleyicisi Sebi bugün temerrüde düşenlerin varlıkları hakkında bilgi paylaşan muhbirlere 20 lakh Rs’ye kadar bir ödül sistemi getirdi.

Ödül, geçici ve nihai olmak üzere iki aşamada verilebilir.

Ara ödül tutarı, bahşiş verilen varlığın rezerv fiyatının yüzde iki buçukunu veya 5 lakh’ı (hangisi daha azsa) geçmeyecek ve nihai ödül tutarı, geri alınan aidatın yüzde 10’unu veya Rs’yi geçmeyecektir. 20 lakh, hangisi daha azsa.

Sebi, geri alma sürecinde temerrüde düşen kişinin malvarlığı hakkında güvenilir bilgi veren muhbire ödül verilmesine ilişkin yönergeler ortaya koyduğunu belirterek, “Muhbirin verdiği bilgi ve kimlik veya kendisine ödenen ödül gizli tutulacaktır.” Sebi’ye göre, bir kişi, temerrüde düşen kişinin mal varlığına ilişkin olarak ‘Tahribi Zor’ olarak belgelenen aidatlara ilişkin orijinal bilgi verirse, ödül almaya hak kazanan muhbir olarak kabul edilecektir.

Tahsilatı zor olan aidatlar, tüm tahsilat yolları tüketildikten sonra dahi tahsil edilemeyen aidatlardır.

Ayrıca düzenleyici kurum, herhangi bir muhbir tarafından haklarında bilgi sağlanabilecek 515 temerrüde düşen kişinin bir listesini yayınladı.

Ayrıca Sebi, ödülün uygunluğunu önermek amacıyla, Tahsilat ve İade Departmanı genel müdürü, konuyla ilgili yargı yetkisine sahip ilgili tahsilat görevlisi, şef tarafından atanan başka bir tahsilat görevlisinden oluşan bir muhbir ödüllendirme komitesi kuracaktır. Yatırımcıları Koruma ve Eğitim Fonu’ndan (IPEF) sorumlu genel müdür tarafından aday gösterilen Yatırımcıları Destekleme ve Eğitim Ofisi genel müdürü ve genel müdür yardımcısı veya daha yukarı düzeyde bir memur.

Muhbir ödüllendirme komitesi, muhbirlerin ödüle hak kazanmaları ve muhbirlere ödenecek ödül miktarının belirlenmesine ilişkin konularda yetkili makama tavsiyelerde bulunur.

Sebi, muhbire verilen ödül tutarının Yatırımcıları Koruma ve Eğitim Fonu’ndan ödeneceğini söyledi.

Hindistan Menkul Kıymetler ve Borsa Kurulu (Sebi), yeni yönergelerin 8 Mart’tan itibaren yürürlüğe girdiğini söyledi.

Sebi’nin 2021-22 yıllık raporuna göre, piyasa düzenleyicisi, Mart 2022’nin sonunda “telafi edilmesi zor” (DTR) kategorisi altında 67.228 Rs tutarındaki aidatları ayırdı.


()


Günün Öne Çıkan VideosuPiyasalar İçin 6 Aydan Uzun Sürenin En Kötü Haftası
 
Üst