SEBI, Kaçak Mehul Choksi’ye Rs 5.35 Crore Bildirimi Verdi

Beykozlu

New member
Sebi, Choksi’ye 15 gün içinde 5.35 Rs ödemesi talimatını verdi.


Yeni Delhi:

Sebi Perşembe günü, kaçak iş adamı Mehul Choksi’ye, Gitanjali Gems Ltd’nin hisselerinde hileli alım satımla ilgili bir davada 5,35 Rs ödemesini isteyen bir bildirim gönderdi ve bunu yapmazsa tutuklanma ve varlıkların yanı sıra banka hesaplarına el konulması konusunda uyardı. 15 gün içinde ödeme.

Talep bildirimi, Choksi’nin Hindistan Menkul Kıymetler ve Borsa Kurulu (Sebi) tarafından kendisine uygulanan para cezasını ödememesinin ardından geldi.

Gitanjali Gems’in tanıtımcı grubunun başkanı ve genel müdürü ve aynı zamanda bir parçası olan Choksi, Nirav Modi’nin dayısı. Her ikisi de devlete ait Punjab National Bank’ı (PNB) 14.000 Rs’den fazla dolandırmakla suçlanıyor.

2018’in başlarında PNB dolandırıcılığının gün ışığına çıkmasının ardından hem Choksi hem de Modi Hindistan’dan kaçtı. Choksi’nin Antigua ve Barbuda’da olduğu söylenirken, Modi bir İngiliz hapishanesine yerleştirildi ve Hindistan’ın iade talebine itiraz etti.

Perşembe günü yeni bir bildirimde Sebi, Choksi’ye faiz ve geri ödeme maliyeti dahil 5,35 Rs’yi 15 gün içinde ödemesi talimatını verdi.

Aidatın ödenmemesi halinde, piyasa düzenleyicisi taşınır ve taşınmaz mallarını haczederek ve satarak bu tutarı tahsil eder. Ayrıca Choksi, banka hesaplarına el konulması ve tutuklanmasıyla karşı karşıyadır.

Sebi, Ekim 2022’de aldığı kararda, Gitanjali Gems hisselerinde hileli alım satıma giriştiği için kendisine 5 Rs para cezası verdi. Cezalandırmanın yanı sıra, düzenleyici onu 10 yıl boyunca menkul kıymetler piyasasından men etmişti.

Düzenleyici kurum, Gitanjali Gems senaryosunda manipülatif ticaret yapıldığı iddiasıyla ilgili bir soruşturma uyarınca Mayıs 2022’de Choksi’ye ortak neden bildirimi yayınlamıştı. Düzenleyici kurum, Temmuz 2011 – Ocak 2012 dönemi için şirketin yönetim kurulundaki belirli kuruluşların ticari faaliyetleri hakkında bir soruşturma yürütmüştür.

Sebi, Choksi’nin kendisiyle ve birbirleriyle doğrudan veya dolaylı olarak bağlantılı olan ve Gitanjali Gems’in senaryosunda hem nakit hem de türev segmentlerinde yer alan ‘paravan kuruluşlar’ olarak bilinen 15 kuruluşa fon sağladığını söyledi. soruşturma dönemi Onları şirketin senaryosunda manipülasyon yapmak için paravan varlıklar olarak kullanmıştı.

Şirketin paravan kuruluşlara yaptığı fon transferlerinin 77.44 Rs tutarında olduğu ve bunun 13.34 Rs tutarında fonun paravan kuruluşlar tarafından senaryoda işlem yapmak için kullanıldığı görüldü.

Choksi, paravan kuruluşlar aracılığıyla, paravan kuruluşlar piyasadaki hisseleri sattıktan sonra daha sonra artan genel yatırımcılara sunulan hisseleri azaltmak için piyasadaki mevcut hisseleri köşeye sıkıştırmaya çalıştı.

Ayrıca paravan varlıklar, siparişe göre türevler segmentinde önemli ölçüde büyük pozisyonlar oluşturarak Gitanjali Gems senaryosundaki pozisyon sınırlarını köşeye sıkıştırdı.

Şubat 2022’de Sebi, Choksi’yi menkul kıymetler piyasalarından bir yıl süreyle yasakladı ve Gitanjali Gems konusunda içeriden öğrenenlerin ticareti kurallarını ihlal ettiği için ona 1,5 crore para cezası verdi ve Şubat 2020’de düzenleyici, toplam 5 Rs para cezası verdi. PNB’deki büyük dolandırıcılıkla bağlantılı olarak listeleme normları da dahil olmak üzere çeşitli düzenlemeleri ihlal ettiği için Choksi, Gitanjali Gems ve başka bir kişiye crore.

()
 
Üst