Sanayi Üretimi Artışı Temmuz’da %5,7 ile 5 Ayın En Yüksek Seviyesine Çıktı

Beykozlu

New member
Yeni Delhi:

Salı günü açıklanan resmi verilere göre, Hindistan’ın sanayi üretimi büyümesi, esas olarak imalat, madencilik ve enerji sektörlerindeki iyi performans nedeniyle Temmuz ayında yüzde 5,7 ile beş ayın en yüksek seviyesine yükseldi.

Sanayi Üretim Endeksi (IIP) ile ölçülen fabrika üretim artışı Temmuz 2022’de yüzde 2,2 olarak gerçekleşti.

Önceki en yüksek büyüme Şubat 2023’te yüzde altı olarak kaydedildi. Daha sonra büyüme oranı Mart 2023’te yüzde 1,9’a geriledi, ardından Nisan’da yüzde 4,6’ya, Mayıs’ta ise yüzde 5,3’e yükseldi. UYP büyümesi bu yılın Haziran ayında yeniden yüzde 3,8’e yavaşladı.

Nisan-Temmuz 2023-24 döneminde UYP büyümesi, bir önceki yılın aynı dönemindeki yüzde 10’dan düşüşle yüzde 4,8 olarak gerçekleşti.

Resmi bir açıklamada, “Geçen yılın ilgili dönemine ilişkin büyüme oranları, Mart 2020’den bu yana yaşanan COVID-19 salgını nedeniyle ortaya çıkan olağandışı koşullar dikkate alınarak yorumlanmalıdır.” ifadesine yer verildi.

Ulusal İstatistik Ofisi (NSO) tarafından yayınlanan IIP verilerine göre, imalat sektörünün üretimi bir önceki yıla göre yüzde 3,1’e kıyasla Temmuz 2023’te yüzde 4,6 arttı.

Elektrik üretimi, bir önceki yılın aynı dönemindeki yüzde 2,3’e kıyasla Temmuz 2023’te yüzde 8 arttı.

Madencilik üretimi, bir yıl önceki yüzde 3,3’lük daralmaya kıyasla, incelenen ayda yüzde 10,7 arttı.

Kullanıma dayalı sınıflandırmaya göre, sermaye malları segmenti bu yılın temmuz ayında yüzde 5,1’e kıyasla yüzde 4,6 büyüdü.

Dayanıklı tüketim malları üretimi, bir önceki yılın aynı dönemindeki yüzde 2,3’lük büyümeye karşın, ay içinde yüzde 2,7 geriledi.

Dayanıksız tüketim malları üretimi, bir önceki yılki yüzde 2,9’luk daralmaya kıyasla yüzde 7,4 arttı.

Altyapı/inşaat malları bir önceki yılın aynı dönemindeki yüzde 4,8’lik büyümenin ardından yüzde 11,4’lük bir büyüme kaydetti.

Veriler aynı zamanda temel mal üretiminin geçen yılın aynı dönemindeki yüzde 2,5’e kıyasla ayda yüzde 7,6 artış kaydettiğini gösterdi.

Temmuz ayında ara malları üretimi geçen yılın aynı ayındaki yüzde 3,7’lik büyümeden yüzde 1,9 arttı.

(Başlık dışında bu hikaye Haberler personeli tarafından düzenlenmemiştir ve ortak bir yayından yayınlanmıştır.)