Saatin kaç olduğunu öğrenmek için 112’yi aramışlar

taklaci09

Global Mod
Global Mod
Saatin kaç olduğunu öğrenmek için 112’yi aramışlar

Elazığ‘da 112’ye yapılan temelsiz davetler çığırından çıktı: 500 bin davetin 400 bini asılsız

Elazığ‘da Acil Davet Merkezini hastalar için değil şahsi muhtaçlıklar için arıyorlar

ELAZIĞ – Elazığ 112 Acil Davet Merkezine 1 Ocak 2022’den bu yana gelen yaklaşık 573 bin davet geldi. Bu davetlerden 400 bini gereksiz davet olarak kayıtlara geçti. Kimi vatandaşların saati öğrenmek için 112’yi aramaları bu kadarına da pes dedirtti.

İçişleri Bakanlığınca acil davetlerin tek merkezde toplanması maksadıyla kurulan 112 Acil Davet Merkezi yaklaşık 2 yıl evvel Elazığ’da yeni binasında hizmet vermeye başladı. 112 Acil Davet Merkezi, 1 Ocak 2022 tarihinden bu yana 572 bin 720 çağrıyı davet karşıladı. Bu davetlerden 172 bin 225’inin asıl hadise olduğu belirtilirken, 400 bin 496 davetin ise temelsiz yahut gereksiz davet olduğu bildirildi. bir daha yıl ortasında davet merkezini rahatsız eden 6 bireye Kabahatler Kanunu çerçevesinde 561 lira idari para cezası kesildiği aktarıldı. Gereksiz olarak davet merkezini arayanlardan kimilerinin ‘Saat kaç’, ‘şahsi İhtiyaç’ ve ‘ Karayolları, elektrik, doğalgaz ve su arızası’ formunda enteresan taleplerde bulunduğu öğrenildi.

“Her saniye bizim için fazlaca önemli”

Ciddi derecede temelsiz yahut gereksiz davet aldıklarını ve bunun için vatandaşlardan hassas olmaları noktasında ihtarlarda bulunan 112 Acil Davet Merkezi Müdürü Cihat Top, “Çağrı merkezimizde davet karşılayıcı işçimizle bir arada emniyet, jandarma, AFAD, itfaiye, sıhhat ve orman işçileri 112 çatısı altında nazaranv almaktadır. Bu yılın başından kasım ayına kadar davet merkezimize gelen 572 bin 720 çağrıyı davet karşılama işçileri yanıtlamış olup, bunun 172 bin 225 adet asıl olay olurken 400 bin 496 temelsiz davete maruz kalmıştır. Temelsiz davetlerin fazla oluşu gereksiz yerlere meşgul etmeleri, bilgi maksatlı ve müracaat çizgisi olarak kullanmalarını kararıdur. Vatandaşlarımızdan ricamız, 112 Acil Davet Merkezi numarasını gereksiz yere meşgul etmemeleri, acil durumda hizmete alınma hakkına duymaları gerekmektedir. Her saniye bizim için hayli kıymetli, saniyede can kurtarabilirsiniz” dedi.

“şahsi muhtaçlıklarını buradan karşılamayı düşünenler oluyor”

112 Acil Davet Merkezinde nazaranv yapan acil davet karşılayıcı işçilerden Mevlüt Emre Orhan ise “Burada vatandaşlara olabildiğince süratli hizmet vermeye çalışıyoruz. Biz süratli hizmet vermeye çalışırken biroldukca gereksiz hadise ile karşılaşabiliyoruz. Bunlara örnek, elektrik, su ve doğalgaz arızası yaşayanlar arıyor, karayolları bilgi müşavere çizgisi olarak arayan var. Hastane randevusu için arayan var. Aslında burası acil davet merkezi olduğu için bunları kapsamamaktadır. ötürüsıyla vatandaşlarımızın yalnızca acil durumlarda 112’yi aramalarını tavsiye ediyoruz. Bunların yanında biroldukca farklı olaylarla da karşılaşabiliyor. Saatin kaç olduğunu soran vatandaşlarımız oluyor ya da şahsi muhtaçlıklarını buradan karşılamayı düşünenler oluyor. Bunların önüne geçebilmek için vatandaşlarımızın daha şuurlu davranması gerekiyor” biçiminde konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Sıhhat
 
Üst