S&P: Adani Hisse Senedi Sırasının Önemli Finansal Taşma Riskleri Olmayabilir

Beykozlu

New member
S&P Global Ratings, Adani grubu hisselerinden önemli yayılma riskleri olmayacağını söyledi


Yeni Delhi:

Salı günü S&P Global Ratings, Adani grubunun karşı karşıya olduğu sorunlardan dolayı önemli bir doğrudan finansal yayılma riski olmayacağını, ancak bankaların şirketlere kredi verirken ekstra durum tespiti yapması gibi bazı ikincil etkilerin olabileceğini söyledi.

S&P Kıdemli Direktörü (Altyapı ve Kamu Hizmetleri Derecelendirmeleri), Abhishek Dangra, harici tahminlere göre, bankacılık sektörünün Adani grup şirketlerine maruz kalmasının yüzde 1’den az olduğunu ve ayrıca firmaların kredi notlarının ‘sıkıntı seviyesinde’ olmadığını söyledi.

Bununla birlikte, bazı Hintli şirketler ve Adani şemsiyesi içindekiler için risk priminin artabileceğini ekledi ve bankaların yönetişim kaygıları varsa, daha fazla özen gösterirler ve bu da kredi yaptırımlarında gecikmeye neden olabilir.

“Dolayısıyla, doğrudan önemli finansal yayılma riskleri yok. Ancak bazı ikincil hususlar olabilir. Dahası, yüksek dolar oranları nedeniyle dolar tahvil piyasası zorunlu olarak açık olmadığında ve yerel bankacılık sistemi, birçok şirketin başladığı yer Dangra bir web seminerinde, fon aramak için orada bazı bankaların ekstra durum tespiti yapabileceğini ve bunun da maliyeti veya zaman çizelgelerini etkileyebileceğini söyledi.

S&P’nin Adani grup krizinden kaynaklanan herhangi bir finansal istikrar riski görüp görmediği sorusuna yanıt veriyordu.

ABD merkezli açığa satış şirketi Hindenburg Research, 24 Ocak tarihli bir raporda, Adani grubunun offshore vergi cennetleri ve hisse senedi manipülasyonu kullanarak “kurumlar tarihindeki en büyük dolandırıcılığı” gerçekleştirdiğini iddia etti.

Grubun defalarca yalanladığı iddialar, grubun borsaya kote şirketlerinin hisselerinin üç haftada toplam 120 milyar doların üzerinde piyasa değeri kaybetmesine neden oldu.

()

(Sorumluluk Reddi: New Delhi Television, bir Adani Group Şirketi olan AMG Media Networks Limited’in bir yan kuruluşudur.)


Günün Öne Çıkan VideosuRBI Başkanı: Cari Açık 2022-23’ün İkinci Yarısında Azalacak
 
Üst