Rus Petrol Devi Rosneft, Mega Move’da Yönetim Kuruluna 1. Hintliyi Atadı

Beykozlu

New member
62 yaşındaki GK Satish, Rosneft yönetim kuruluna atanan ilk Hintli. (temsili)

Yeni Delhi:

Rus enerji devi Rosneft, Hindistan ile ticaret bağlantılarını artırmayı düşünüyor olabileceğine dair işaretler vermek üzere eski bir Indian Oil Corporation (IOC) direktörünü yönetim kuruluna atadı.

Rus firması tarafından yapılan açıklamaya göre, 2021 yılında IOC’de iş geliştirme direktörü olarak emekli olan GK Satish, Rosneft’in 11 kişilik yönetim kuruluna atanan üç yeni yüzden biri.

62 yaşındaki Bay Satish, Rosneft yönetim kuruluna atanan ilk Hintli.

Rosneft’in GK Satish’in eski şirketi ile Rusya’daki petrol ve gaz sahalarında ortaklıkları bulunuyor. Ayrıca IOC ve diğer Hintli firmalara ham petrol satıyor ve son aylarda Gujarat rafinerilerine nafta göndermeye başladı.

Rosneft şu anda sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) satışı da dahil olmak üzere Hintli firmalarla daha fazla anlaşma yapmak istediği için atanması önem kazanıyor.

Hindistan petrol ve gaz piyasasına derin bir bakış açısına sahip olan ve petrol ürünleri pazarlaması, petrokimya, LNG ve uluslararası ticaret konularında uzmanlığa sahip olan Bay Satish, Rosneft yönetim kurulundaki beş bağımsız yöneticiden biridir.

Satish, 1 Eylül 2016’dan itibaren IOC yönetim kurulundaki görevi sırasında, IOC’nin CNG ve borulu pişirme gazı perakende satışı için Adani Group ile kurduğu ortak girişim olan IndianOil Adani Gas Pvt Ltd’nin de başkanıydı. Bu girişim, Adani Group’un şehir gazına fırlamasına yardımcı oldu ve şu anda en büyük operatör.

Rosneft, hissedarlarının 30 Haziran’daki yıllık genel kurul toplantısında 11 üyeden oluşan yeni bir yönetim kurulu seçtiğini söyledi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sırdaşı olan Igor I Sechin, Rosneft’in CEO’su ve yönetim kurulu başkanı olmaya devam ediyor.

Atanan diğer üyeler arasında “Govind Kottis Satish, Genel Müdür, Value Prolific Consulting Services Pvt Ltd (ValPro)” yer alıyor.

ValPro, Satish’in 2022’de Genel Müdür olarak katıldığı firmadır. ValPro, birleşme ve satın almalar ile yatırım bankacılığı konularında danışmanlık yapmaktadır. Eski IOC başkanı MA Pathan, danışma kurulunda yer alıyor ve üst yönetimi eski IOC yöneticilerini içeriyor.

Rusya, Hintli firmalara günde yaklaşık 2 milyon varil veya yıllık bazda 100 milyon ton ham petrol satıyor.

Rosneft’in, Satish’in eski şirketine yılda 6 milyon ton ham petrol satmak için vadeli bir anlaşması var ve Bharat Petroleum Corporation Ltd (BPCL) ve Hindustan Petroleum Corporation Ltd (HPCL) dahil olmak üzere diğer devlete ait rafinerilerle benzer anlaşmaları izliyor.

Rosneft aynı zamanda Gujarat’taki Vadinar’da yılda 20 milyon ton kapasiteli bir rafineri işleten ve ülkede 6.300’den fazla benzin pompasına sahip olan Nayara Energy’nin çoğunluk sahibidir.

IOC, Bharat PetroResources Ltd (BPCL’nin bir birimi) ve Oil India Ltd ile birlikte 2016 yılında Rosneft’in Vankor petrol sahasının yüzde 23,9 hissesini 2,02 milyar ABD doları karşılığında satın aldı. Konsorsiyum ayrıca Doğu Sibirya’daki ayrı bir Taas-Yuryakh petrol sahasının yüzde 29,9 hissesini 1,12 milyar ABD doları karşılığında aldı.

IOC, Hindistan’ın en büyük Rus petrol ithalatçısı ve Rosneft ile uzun vadeli teslimat anlaşması olan tek şirket.

Rosneft yönetim kurulunda Katar ve Filipinler’den temsilciler yer alıyor.

Rosneft, “Dohal Bilim ve Teknoloji Üniversitesi mütevelli heyeti başkanı Mohammed Bin Saleh Al-Sada, Rosneft Oil Company Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildi.” dedi.

()