Rupi ABD Doları Karşısında 12 Kuruş Düşerek 82,82’den Kapattı

Beykozlu

New member
Sermaye piyasalarından FII çıkışları da rupi duyarlılığını etkiledi.


Bombay:

Rupi, denizaşırı piyasada doların güçlenmesi ve yerel hisse senetlerindeki sessiz eğilimin yatırımcı hissiyatı üzerinde baskı oluşturmasıyla Cuma günü ABD para birimi karşısında 12 kuruş değer kaybederek 82,82’de kapandı.

Sermaye piyasalarından FII çıkışları da rupi duyarlılığını etkilerken, zayıf ham petrol fiyatları, üst üste dördüncü düşüş haftasını kaydeden birime biraz destek verdi.

Bankalararası döviz piyasasında rupi dolar karşısında 82,77’den açıldı ve son olarak 82,70’lik önceki kapanışına göre 12 kuruş düşüş kaydederek 82,82’ye yerleşti.

Seans sırasında yerel birim, Amerikan doları karşısında gün içi en yüksek seviyesi 82.73 ve en düşük seviyesi 82.85’e tanık oldu.

Haftalık bazda rupi, dolar karşısında üst üste dördüncü kayıp haftasında 24 çift düştü.

Bu arada, Amerikan dolarının altı para birimi karşısındaki performansını ölçen dolar endeksi yüzde 0,59 artışla 104,47’den işlem görüyor.

Küresel petrol ölçütü Brent ham petrol vadeli işlemleri yüzde 1,75 düşüşle varil başına 83,65 ABD dolarına geriledi.

Sharekhan by BNP Paribas’ta Araştırma Analisti Anuj Choudhary’ye göre, Hindistan rupisi küresel piyasalardaki riskten kaçış hissiyatı ve güçlü ABD doları nedeniyle değer kaybetti.

Choudhary, “ABD’den gelen güçlü ekonomik verilerin, ABD Merkez Bankası’nın enflasyonu dizginlemek için faiz oranlarını daha uzun süre daha yüksek tutabileceğine dair beklentileri artırmasıyla dolar güçlendi” dedi.

Choudhary ayrıca, “Rupenin güçlü dolar ve zayıf yerel piyasalar üzerinde olumsuz bir eğilimle işlem görmesini bekliyoruz.

Choudhary, “Ancak, zayıf ham petrol fiyatları ve yeni FII girişleri, rupide keskin bir düşüşü önleyebilir. USDINR spot fiyatının 82,40 Rs ile 83,30 Rs aralığında işlem görmesi bekleniyor” dedi.

HDFC Securities Araştırma Analisti Dilip Parmar’a göre, Hindistan rupisi, Federal Rezerv üyelerinin dolar boğalarını destekleyen şahin yorumlarının ardından üst üste dördüncü haftalık düşüşünü kaydetti.

Ancak rupi, merkez bankasının müdahalesiyle Asya para birimleri arasında nispeten daha iyi performans gösterdi.

Yerel birim, yabancı kuruluşların yerli hisse senetlerini pazarlıkla satın almasıyla şimdilik 83’ün üzerinde seyretmeyi başardı.

Parmar, “Rupi 83’ün üzerinde kalmayı başarsa da, dolardaki geniş tabanlı güç nedeniyle onu uzun süre tutmak zor olabilir. Teknik olarak, spot USDINR 83,10’da dirence ve 82,30’da desteğe sahip” dedi.

LKP Menkul Kıymetler Araştırma Analisti Yardımcısı Jateen Trivedi, ABD’de doları 104.25 USD’nin üzerine çıkaran artan faiz oranları korkusuyla rupinin zayıf işlem gördüğünü söyledi.

30 hisseli BSE Sensex 316.94 puan veya yüzde 0.52 düşüşle 61.002.57’de kapanırken, daha geniş NSE Nifty 91.65 puan veya yüzde 0.51 düşüşle 17.944.20’ye geriledi.

Borsa verilerine göre, Yabancı Kurumsal Yatırımcılar (FII’ler) Cuma günü 624,61 Rs değerinde hisse satarak sermaye piyasalarında net satıcı oldular. PTI DRR MR MR

()
 
Üst