RSV tehlikeli mi, kimlerde görülür? RSV nedir? RSV’den korunmak için neler yapılmalıdır?

taklaci09

Global Mod
Global Mod
Rsv teneffüs yollarını maksat alan bir RNA virüsüdür. RSV tüm yaş kümelerinde görülürken, bebeklerde, bağışıklığı zayıf şahıslarda ve yaşlılarda hayati tehlike teşkil ediyor. Pekala, RSV tehlikeli mi, kimlerde görülür? RSV nedir? RSV’den korunmak için neler yapılmalıdır? İşte ayrıntılar haberimizde…

RSV NEDİR?

RSV virüsü, parainfluenza virüs ailesine mensup olan ve teneffüs yollarını amaç alan bir RNA virüsüdür. Her yaştan kişiyi enfekte edebilse de bilhassa emzirme periyodundaki bebeklerde ve küçük çocuklarda enfeksiyona niye olur. Yetişkinlerde ise yavaşça soğuk algınlığı semptomları oluştursa da kıymetli bir sıhhat problemine niye olmaz.

RSV, hava yoluyla yahut öksürük kararı havada asılı kalan virüs içerikli damlacıklar yoluyla bulaşır. Damlacıkların ortamdaki eşyalara bulaşması kararı, temas yoluyla damlacıkların ağza yahut buruna gdolayılmesi de öbür bir bulaşma yoludur.

Yapılan araştırmalar, RSV’nin çocuklarda en sık görülen akciğer enfeksiyonu etkenlerinden biri olduğunu ortaya koymuştur. ABD Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezi’nin (CDC) bilgilerine bakılırsa, Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl 57,000’nin üzerinde 5 yaşın altındaki çocukta RSV enfeksiyonu tespit edilmektedir. Bu enfeksiyonlar çoğunlukla Eylül ayı ile Mayıs ayı içinde mevsimsel olarak görülür.

RSV KİMLERDE, NE VAKİT GÖRÜLÜR?

RSV tüm yaş kümelerinde görülürken, bebeklerde, bağışıklığı zayıf bireylerde ve yaşlılarda hayati tehlike teşkil ediyor.

Sağlık uzmanları Kasım ile Mart ayları içindeki mühletin “viral mevsim” olduğunu biliyor ve RSV ile başka teneffüs sorunları için buna bakılırsa planlama yapmaları gerekiyor.

Üstelik hastalığın tesiri yalnızca çocuklar üzerinde değil. Yaşlılar ve bağışıklık sistemi kuvvetli olmayan bireyler için de RSV, büyük bir tehlike oluşturuyor.

RSV BELİRTİLERİ NELER?

RSV’yle enfekte olan birçok sağlıklı yetişkinde virüs, soğuk algınlığı yahut grip semptomlarına benzeri belirtilere niye oluyor. En yaygınları içinde burun akıntısı, burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı ve öksürük var.

Ancak hırıltı ve balgamlı öksürük; enfeksiyonun kötüleştiğini ve alt teneffüs yollarına yayılarak bronşiyolite (akciğerdeki küçük hava yollarının iltihabı) yahut zatürreye (akciğer enfeksiyonu) niye olduğu manasına gelebilir.
 
Üst