RBI, Enflasyonun 2023-2024 Boyunca %5’in Üzerinde Kalacağını Söyledi

Beykozlu

New member
Yeni Delhi:

Hindistan Merkez Bankası (RBI), Başkan Shakkanta Das başkanlığındaki üç günlük Para Politikası Komitesi (MPC) toplantısının sonuçlanmasının ardından bugün kilit politika faizlerine ilişkin kararını açıkladı.

RBI, 2023-24 mali yılı için enflasyon tahminini daha önceki yüzde 5,2’den yüzde 5,1’e düşürdü.

Vali Das, “Çekirdek enflasyonda kalıcı bir dezenflasyon, manşet enflasyonun hedefle sürekli olarak uyumlu hale getirilmesi için kritik öneme sahip olacaktır. 2023-24 için TÜFE enflasyon tahmini %5,2’den %5,1’e düşürüldü” dedi.

RBI, politika faizini art arda ikinci kez değiştirmeden %6,5’te tutma kararı aldı. Karar, enflasyonun son aylarda yumuşaması nedeniyle alındı.

RBI, enflasyonu kontrol altına almak amacıyla Mayıs 2022’de faiz oranlarını artırmaya başladı. O zamandan beri RBI, repo oranını art arda altı zamda 250 baz puan artırdı.

Vali, enflasyon yumuşasa da oranın %6 eşiğinde olmasının yeterli olmadığını söyledi. Enflasyon oranının hala RBI’nin %4 hedefinin üzerinde kaldığını ve yıllık enflasyon oranının 24 MY’de %5,1 olması beklendiğini de sözlerine ekledi.

Vali Das, perakende enflasyonun son iki aydır RBI’nin yüzde 6’lık hedefinin altında kaldığını belirterek, bu mali yılın ilk çeyreğinde GSYİH büyümesinin yüzde 8 olarak beklendiğini de sözlerine ekledi. Perakende enflasyon oranı 2021’den beri %4’ün üzerinde ve Ocak-Ekim 2022 arasında %6’nın üzerindeydi. Ancak Nisan ayında %4,7 ile 18 ayın en düşük seviyesine geriledi.
 
Üst