Ray Dalio: Prestiji para tehlikede, Bitcoin tahlil değil

Urfalı

Global Mod
Global Mod
Investing.com – Yatırımcı Ray Dalio’ya göre, bildiğimiz biçimde para ve para üniteleri “tehlikede” ve Bitcoin, stablecoinler ya da genel olarak kripto para üniteleri bir tahlil değil.

Dalio Çarşamba günü CNBC’de yaptığı konuşmada, ABD doları ve başka rezerv para ünitelerinde büyük ölçüde para basımının, bu paraların “verimli para” biçimleri olup olmadığını merak etmesine niye olduğunu söylemiş oldu.

“Bildiğimiz manada paranın tehlikede olduğu bir dünyadayız. Çok fazla para basıyoruz ve bu yalnızca ABD için değil, tüm rezerv para üniteleri için geçerli.”

Ancak Dalio, Bitcoin’in potansiyel bir tahlil olmadığını belirtmekte gecikmedi. Bitcoin’in yalnızca “12 yılda” başardıklarını överken, kriptonun hâlâ bir para ünitesi olarak kullanılamayacak kadar oynak olduğunu düşündüğünü söylemiş oldu:

“Bu tesirli bir para ünitesi olmayacak. Varlık korumak için verimli bir araç değildir. Verimli bir takas aracı değil.”

Dalio ayrıyeten sabit coinlerden bir tahlil bulunması fikrini de reddederek, bunların devlet takviyeli prestiji para ünitelerinin kopyaları olduğuna işaret etti.

Ancak Dalio, tüketicilerin satın alma güçlerinin teminat altına alınmasına hizmet edecek “enflasyona bağlı bir coin” yaratılmasını öngoren kuvvetli teklifler de sundu.

“Elimizdeki en yakın şey enflasyona bağlı tahvil, lakin ‘Tamam, işte paramı muhakkak bir süre boyunca biriktirebileceğimi, yatırım yapabileceğimi ve her yerde süreç yapabileceğimi bildiğim satın alma gücü’ diyen bir coin yaratırsanız, bunun güzel bir coin olacağını düşünüyorum” dedi.

Okumaya devam et...
 
Üst