PSPCL, Daha Düşük Enerji Alımı ve Daha Fazla Üretimle 564 Rs Crore 3. Çeyrek Karını Açıkladı

Beykozlu

New member
PSPCL: Enerji alımlarında yüzde 48’lik bir azalma oldu

Yeni Delhi:

Punjab State Power Corporation Ltd (PSPCL), bir önceki yılın aynı dönemindeki 1.880,25 milyar Rupi kaybına karşılık Eylül ayı sonunda 564,76 Milyon Rupi kar elde etti.

Bir açıklamaya göre, Başbakan Bhagwant Mann liderliğindeki Aam Aadmi Partisi (AAP) hükümeti altında, PSPCL’ye 12.342 Rs crore sübvansiyonun zamanında geri ödenmesi önemli ölçüde yardımcı oldu.

Punjab hükümetinin desteği, PSPCL’nin 564,76 crore kar elde etmesi için hayati önem taşıyordu. Eyalet hükümetinin rolü, enerji şirketinin gelir artışını ve tarife ayarlamalarını artırmada etkili oldu.

Açıklamada, PSPCL’nin enerji satın alma maliyetinin kontrol altında kalmasını sağlamak için çeşitli önlemler aldığı belirtildi. Pachhwara kömür madeninden daha ucuz kömür elde edilebilmesi nedeniyle Lehra Mohabbat ve Ropar’daki devlete ait termiklerden yüzde 19 daha fazla üretim sağlandı.

Kendi hidrolik tesislerinden yüzde 21 daha fazla enerji üretti; BBMB hidroelektrik santrallerinden yüzde 14 daha fazla üretim ve diğer eyaletlerle yüzde 13 daha fazla enerji bankacılığı.

Kısa vadeli ve borsadan elektrik alımında yüzde 48 oranında azalma yaşandı.

Pachhwara kömür madeninin işletmeye alınması nedeniyle Ropar ve Lehra Mohabbat’taki devlet termik santrallerinde ithal kömür kullanılmadı. Rajpura ve Talwandi Sabo’daki özel termallerde çok az miktarda ithal kömür kullanıldı.

Karşılığında PSPCL’nin elektrik satışı, Nisan’dan Eylül 2022’ye kadar 293 milyar Rupi’ye karşılık, Nisan’dan Eylül 2023’e kadar 924 milyar Rupi değerindeydi.

Borsadan elektrik alımı, 2022’de birim başına 5,54 Rupi ile 1.914 Milyon Rupi’ye karşılık 2023’te birim başına ortalama 4,59 Rupi ile 1.138 Milyon Rupi değerindeydi. İletim ve dağıtım kayıpları yüzde 1 azaldı.