Pekmez öksürüğü keser mi? Pekmez öksürüğe düzgün gelir mi? Tereyağlı pekmez öksürüğe düzgün gelir mi?

taklaci09

Global Mod
Global Mod
Pekmez öksürüğü keser mi? Pekmez öksürüğe güzel gelir mi? Pekmezin öksürüğe yararı var mı? Üzüm pekmezi öksürüğe âlâ gelir mi? Hangi pekmez öksürüğü keser? Öksürüğü en çabuk ne geçirir? Tereyağlı pekmez öksürüğe uygun gelir mi? Keçiboynuzu pekmezi öksürüğü keser mi? Hangi pekmez öksürüğe düzgün gelir? Öksürüğe ne yeterli gelir bitkisel? Ve gibisi üzere biroldukça soru öksürükten kurtulmak isteyen vatandaşlartarafınca sıkça sorulmaktadır. Pekala pekmez öksürüğe uygun gelir mi? Pekmezin öksürüğe yararı var mı? Ayrıntılar haberimizde…

PEKMEZ ÖKSÜRÜĞE UYGUN GELİR Mİ?

Pekmez ve karabiber karışımı, bilhassa soğuk havalarda yeterlice artış gösteren hatta göğsü ağrıtacak kadar şiddetlenebilen inatçı öksürüğe yeterli gelir. Uzmanlar yutkunma, nefes alma ve kuru öksürük üzere rahatsızlıklarda pekmezin karabiber ile kaynatılıp tüketilmesini tavsiye etmektedirler.

HANGİ PEKMEZ ÖKSÜRÜĞÜ KESER?

Üzüm pekmezi, dut pekmezi, karadut pekmezi, andız pekmezi, keçiboynuzu pekmezi, şekerkamışı pekmezi… Doğal meyvelerden elde edilen pekmezler çok besleyici ve sağlıklı eserlerdir. Bilhassa de keçiboynuzu pekmezi, pekmezlerin en şifalısı olarak bedellendirilmektedir. İçerdiği gallik asit akciğerlere tesiri bulunan kuvvetli bir antioksidandır. Astım hastalarına tavsiye edilmektedir. Bronşit hastalarına ve öksürük kahrı olanlara da âlâ gelmektedir.

PEKMEZ KARABİBER KARIŞIMI NASIL HAZIRLANIR?

1 çay bardağı kadar dut, keçiboynuzu yahut üzüm pekmezinin içerisine bir ölçü karabiber ekleyin ve kısık ateşte kaynatın. Bu karışımdan sabah akşam bir kaşık tüketin. Nizamlı kullanımda 1-2 gün ortasında öksürüğünüz geçecektir.

ZEYTİNYAĞI VE PEKMEZ ÖKSÜRÜĞE YETERLİ GELİR Mİ?

Uzmanlar, vitamin ve mineral pahası pek yüksek olan pekmez ve zeytinyağı karışımının kuru yahut balgamlı öksürüğe karşı kuvvetli tesir gösterdiğini anlatmaktadırler.

ÖKSÜRÜK İÇİN PEKMEZ ZEYTİNYAĞI NASIL YAPILIR?

Sızma zeytinyağı ve pekmezi eşit oranlarda bir tencereye koyarak karıştırın. Ölçüsü kaç gün kullanmayı düşünüyorsanız ona bakılırsa ayarlayın. sonrasındasında bu karışımı, ağzınızı yakmayacak bir sıcaklıkta bulunmasına dikkat ederek ocakta hafifçeçe ısıtın. Gece yatarken birkaç yemek kaşığı kadar bu karışımdan için fakat daha sonrasında hiç bir şey yiyip içmeyin. Şayet uyanabilirseniz gece içilmesi de tavsiye edilmektedir. Öksürük için karışımdan birkaç gün içmek kâfi olmaktadır. Fakat kronik farenjitten kaynaklanan öksürük için bu yola iki hafta kadar devam edilmesi tavsiye edilmektedir.

TEREYAĞLI PEKMEZ NASIL HAZIRLANIR?

Bir cezve içerisine 1 su bardağı kadar keçiboynuzu, dut yahut üzüm pekmezi ve yarım çay bardağı kadar su ekleyin, kısık ateşte kaynatın. ondan sonrasında ise karışımı katı hale getirecek kadar bir ölçüde tereyağı katın. Bu karışımdan sabahları ve akşamları birer yemek kaşığı kadar tüketin.

EVDE ÖKSÜRÜĞE NE ÂLÂ GELİR?

  • Ayva çayı
  • Ekinezya çayı
  • Kuşburnu çayı
  • Zerdeçal
  • Yaseminli portakal çayı
  • Ihlamur, zencefil ve adaçayı
  • Ballı süt, tarçınlı süt
  • Bal ve zencefil karışımı
  • Tuzlu gargara
 
Üst