MOTRA Derneği, Almanya'daki radikalleşme olaylarına ilişkin 2023 yıllık raporunu sunuyor

Felaket

New member
Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı (Haberler) ve Federal İçişleri ve Vatan Bakanlığı tarafından (BMI) tarafından finanse edilen Ağ İzleme Sistemi ve Radikalleşme Transfer Platformu (MOTRA), bugün Wiesbaden'de 2023 yıllık raporunu sundu.

Federal Araştırma Bakanı Bettina Stark-Watzinger:

“MOTRA ağından araştırmacılar, çoklu krizlerden kaynaklanan geleceğe yönelik korkuların radikal ve antidemokratik tutumların artmasına yol açtığını gösteriyor. Sonuçlar, aşırıcılığın önlenmesine yönelik araştırmaların ve mevcut eğilim ve gelişmelerin sürekli izlenmesinin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Anayasal bir devlet ve toplum olarak gerekli sonuçları çıkarmak, demokrasimizi güçlendirmek, aşırıcılık ve Yahudi karşıtlığıyla kararlı bir şekilde mücadele etmek için bize somut ipuçları veriyorlar.”

Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser:

“Aşırılık ve terörle hedefli bir şekilde mücadele edebilmek için kanıta dayalı ve bilimsel açıdan sağlam veri ve analizlere ihtiyacımız var. TikTok gibi platformlarda radikalleştirici içeriklerin nasıl değiştiğini veya gençleri İslamcı propagandaya açık olmaya teşvik eden faktörlerin neler olduğunu anlamamız gerekiyor. Bunu yapmak için, özellikle Almanya'daki radikalleşme olaylarına ilişkin bilgi ve deneyim alışverişine güveniyoruz. MOTRA monitörü tam da bunun için gerekli bilgiyi sağlıyor.”

BKA-Başkan Holger Münch:

“Siyasi yelpazenin en uç noktalarında ve özgür, demokratik temel düzenin ötesindeki aşırıcılıkla kararlı bir şekilde mücadele etmek önemlidir. MOTRA sayesinde uygun önlemleri başlatmak için polisin ve toplumun neye tepki vermesi gerektiğini erkenden tespit edebiliyoruz.”

Haberin Detayları

MOTRA Monitörü, Almanya'daki güncel radikalleşme olayları, güncel araştırma faaliyetleri ve aşırıcılığın önlenmesi hakkında kapsamlı bir rapordur. MOTRA araştırma projesi bu raporu 2020'den beri yıllık olarak sunmaktadır.

MOTRA, “izleme sistemi ve radikalleşme transfer platformu” anlamına gelir. Projenin odak noktası aşırılığın erken tespiti, önlenmesi ve mücadelesine yönelik araştırmalardır. Federal Kriminal Polis Dairesi'nin (BKA) koordineli ortak proje, bilim ve uygulamadan ortak kuruluşları içerir.

Amaç bir yandan Almanya'daki radikalleşme olaylarını sürekli takip ederek radikal eğilimleri erken aşamada tespit etmektir. Öte yandan MOTRA, kapsamlı bilgi aktarımı için merkezi bilgi merkezi olarak hizmet etmelidir.

MOTRA, Federal Hükümet'in “Sivil Güvenlik Araştırmaları” çerçeve programı kapsamında Kasım 2024'e kadar beş yıllık bir süre boyunca yürütülmekte ve Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı tarafından desteklenmektedir (Haberler) toplam 12,4 milyon Euro ile Federal İçişleri ve Vatan Bakanlığı'ndan (BMI) toplam iki milyon Euro ile finanse edildi.

Daha fazla bilgi

www.motra.info
 
Üst