Magnezyum hangi besinlerde bulunur? Magnezyum nelerde var?

taklaci09

Global Mod
Global Mod
Vücudunuzun ve beyninizin sıhhatinde kıymetli bir rolü olan magnezyum, insan bedeninde en çok bulunan minerallerden biridir. Pekala, Magnezyum hangi besinlerde bulunur? Magnezyumnelerde var? İşte ayrıntılar haberimizde…

MAGNEZYUM HANGİ BESİNLERDE BULUNUR?

1) Bitter Çikolata


Magnezyum içeren besinler nelerdir sorusuna verilebilecek en tatlı yanıt bitter çikolatadır.

Yağ yakımı ve kan dolanımı hızlandırıcı özellikleri ile bilinen bitter çikolata, günlük magnezyum muhtaçlığının karşılanmasında değerli bir rol oynamaktadır.

beraberinde sindirim sistemini düzenleyici probiyotikleri içerisinde barındıran bitter çikolata ile siz de magnezyum eksikliği için hem keyifli birebir vakitte güzel bir alternatif oluşturabilirsiniz.

2) Avokado

Magnezyum nelerde var sorusuna daha sağlıklı yanıtlar arayanlar için çok faydalı olan avokado, günlük magnezyum gereksiniminin %15′ ini karşılamaktadır.

Yüksek oranda lif içeren avokado ile bununla birlikte gereksiniminiz olan vitaminleri rahatlıkla karşılayabilir, potasyum oranında bir istikrar sağlayabilirsiniz.

Magnezyum içeren besinler listesi içerisinde hem beğenilen tadı hem besleyici içeriği ile avokado tropikal bir seçenektir.

Hastalıklara karşı direnç oluşturmak istiyorsanız avokadoyu rahatlıkla tüketebilirsiniz.

3) Taze Fasulye

Günlük magnezyum muhtaçlığını karşılamanın yanı sıra kalsiyum ve demir oranı yüksek olan bu besin yardımıyla daha sağlıklı ve daha tesirli bir alternatif oluşturabilirsiniz.

bununla birlikte bir diyet programı uyguluyorsanız az yağlı taze fasulye tüketerek bedeninizdeki kalori düzeyini de dengeleyebilirsiniz.

2) Muz

Yüksek potasyum oranına sahip muz hem de tam bir magnezyum deposu!

Doğru mevsimde ve gereğince olgunlaşmış muz tercihi yaparak siz de magnezyum, lif ve vitamin istikametinden ekstra tesirli bir seçenek oluşturabilirsiniz.

Olgunlaşmış muzların beden için sağladığı yararlar kadar, tam olgunlaşmamış muzların sindirim sistemini düzenleyici tesirini de göz gerisi etmemekte yarar var.

Magnezyum içeren besinler hangileridir sorusuna güzel bir karşılık olan muz beraberinde memnunluk hormonu olarak bilinen serotonin salgılanmasını da tetikleyerek gülümsemenizi sağlar.

5) Süt

Kemik gelişmeninde kıymetli rol oynayan süt, içeriğindeki kalsiyum ölçüsü ile öbür besinlere göre bir adım öne çıkmaktadır.

Süt tüketmeyi seviyorsanız ve bununla birlikte magnezyum gereksiniminize da dikkat ediyorsanız, günlük sistemli tüketeceğiniz az yağlı süt ile yanlışsız bir alternatif oluşturabilirsiniz.

Ancak bir fazlaca besinde olduğu üzere süt için de çok tüketimden kaçınmakta yarar var.

6) Ispanak

Özellikle çocuklu bir ailede yaşıyorsanız mineral bakımından çok güçlü olan ıspanak mutfakta kurtarıcınız olabilir!

Eğer magnezyum eksikliğinden şikayetçiyseniz ve zerzevat yüklü bir alternatif arıyorsanız, ayda 1 sefer kesinlikle ıspanak tüketerek dengeyi sağlayabilirsiniz.

hem de sistemli ıspanak tüketerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir, hastalıklara karşı direnç oluşturabilirsiniz.

Magnezyum içeren besinler içinde bulunan ıspanak demir eksikliği ve kansızlık probleminin tahlil ulaşmasını da destekleyen bir bitkidir.

7) Kuru Baklagiller

Mutfakların vazgeçilmez yardımcısı baklagillerin tam bir magnezyum deposu olduğunu biliyor muydunuz?

Magnezyum hangi besinlerde bulunur sorusunun akla birinci gelen yanıtları içinde bulunan baklagil kümesi, günlük magnezyum muhtaçlığının epey daha fazlasını karşılayacak tesire sahiptir.

Demir ve potasyum açısından da faydalı olan baklagiller bilhassa vegan beslenme stilini yeğleyen bireyler için değerli bir protein kaynağı olmaktadır.

Magnezyum ve çinko içeren besinler kümesinde olan baklagiller bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklarla daha kolay uğraş etmeyi de sağlar.

8) Tam Tahıllı Besinler

En epey magnezyum içeren besinler içinde tam tahıllı besinler kümesi bulunmaktadır.

Buğday, arpa, yulaf ya da kinoa üzere temel besleyici besinler, tıpkı baklagiller üzere magnezyum bakımından kuvvetli destekler içindedır.

B vitamini ve lif oranı ziyadesiyle tesirli olan bu besinler yardımıyla siz de hem pratik birebir vakitte süratli bir biçimde magnezyum eksikliğine veda edebilirsiniz.

Üstelik tam tahıllı besinler enfeksiyon riskini azalttığı üzere kalp krizini de en aza indirgeyen alternatifler içindedır.

9) Soya Fasulyesi

Gündelik hayatta fazlaca fazla tercih edilmeyen fakat bilhassa alternatif tıp alanında ziyadesiyle ses getiren soya fasulyesi, günlük magnezyum muhtaçlığının %70′ ini karşılamaktadır.

Demir, potasyum, fosfor ve K vitamini istikametinden de çok varlıklı olan bu besin, sindirim sistemini düzenleyici tesire de sahiptir.

Çinko, demir magnezyum içeren besinler içinde bulunan soya fasulyesi bu özelliğiyle bedenin oksijeni verimli biçimde kullanımını kolaylaştırır ve bu biçimdece tüm sistemler daha verimli çalışır.

Eğer daha evvel soya fasulyesi tüketmediyseniz bu usulü kesinlikle denemenizi tavsiye ediyoruz.

10) Koyu Yapraklı Yeşillikler

Sağlıklı bir ömür ve kilo denetimi için yeşillikler şayet olmazsa olmazlardandır!

Lahana, turp, ıspanak üzere koyu yeşilliklere sahip besinler magnezyum gereksinimini ziyadesiyle karşılamaya yetmektedir.

B12 ve magnezyum içeren besinler neler olabilir diye düşünüyorsanız ve bitkisel teklifler arıyorsanız Saraçoğlu’nun önerdiği beyaz lahana kürünü uygulayabilirsiniz. Doğradığınız beyaz lahanaları tuz ve kimyonla ovduktan daha sonra yarım bardak kadar su ekleyip bir kavanoza koyun.

Ağzını bezle kapattığınız kavanozu 10 gün kadar karanlık bir yerde bekletin. daha sonrasında lahanaları azar azar tüketebilirsiniz.

Çok fazla zerzevat tüketmiyorum; lakin magnezyum eksikliğini dengelemek istiyorum diyorsanız tercih edeceğiniz yeşillikleri yemeklerin yanında ya da salata olarak rahatlıkla tüketebilirsiniz.

11) Kabak Çekirdeği

Magnezyum içeren besinler içinde birinci sırada kabak çekirdeği yer alır. Günlük magnezyum muhtaçlığının neredeyse %40’ını 1 avuç (yaklaşık 28 gram) kabak çekirdeği ile karşılayabilirsiniz. 1 avuç kabak çekirdeği, yaklaşık 150 mg magnezyum içerir. Lif, demir, bakır, manganez, omega 3 yağ asitleri ve E, K, C, B vitaminlerinden de güçlü olan kabak çekirdeği bununla birlikte doğal bir antioksidandır.

MAGNEZYUM’UN YARARLARI NELERDİR?

• Kortizolu beyinde dengeleyen en tesirli vitamin magnezyumdur.

• Bedenin iç istikrarının sağlanabilmesi için kan seviyesinin olağan seyretmesi gerekir. Lakin yanlış beslenme ve bedene alınan kimi besinler kan seviyesinin olumsuz etkilenmesine sebep olurken, magnezyumun bakılırsavi bu dengeyi sağlamaktır.

• Memnunluk hormonunun istikrarda kalması ismine magnezyum elementi mühimdir. Magnezyum bedeninizde kâfi bir ölçüde var ise, depresyon ve dert bozukluğu ihtimalinin yaşanma ihtimali azalmaktadır.

• Bedende yorgunluğun ve bitkinliğin azalmasına katkıda bulunur.

• Elektrolit istikrarına katkıda bulunur.

• Diş sıhhatinin korunmasında faal bir elementtir.

• Hücre bölünmesinde değerli bakılırsavleri vardır.

• Kas işlevlerinin, güç oluşum düzeneklerinin gerçekleşmesine katkıda bulunmaktadır.

• Hücreleri alüminyum, nikel, kadmiyum, cıva, kurşun üzere ziyanlı elementlerden korur.

• Bedende kalsiyum ve potasyumun fonksiyonunu artırır.

MAGNEZYUM EKSİKLİĞİ

Günümüzde besinlerin işlenmesi esnasında içeriğindeki magnezyumun azalması durumu kelam konusudur. Ya da uzun mühlet pişirilen sebzelerde magnezyum oranı pek az seyretmektedir. Hem aldığımız besinlerde yer alan magnezyum oranlarının azalması tıpkı vakitte beslenme alışkanlıklarımızın farklılaşmasıyla magnezyum eksikliği kavramı çok revaçtadır.

Magnezyum eksikliğine tıp lisanında hipomagnezemi ismi verilmektedir. Fazla terleyen ya da birtakım ilaçları kullanan şahıslarda magnezyum atılımı daha fazladır. Gerilim ve hamilelik üzere durumlarda bedenin gereksinim duyduğu magnezyum ölçüsü artış göstermektedir. Yaş ilerledikçe ya da gastrointestinal hastalıkların varlığından ötürü bağırsaklardaki emilimin azalmasıyla, gerek duyulan magnezyum ölçüsü artar. Ve beden gerek duyduğu magnezyumu kâfi ölçüde dışarıdan temin edemezse, kemiklerde depolanan magnezyumu tüketmeye başlar.

Magnezyum eksikliğe niye olan faktörler; tip 2 diyabet hastalığı, uyuşturucu bağımlılığı, sigara kullanması, böbrek ve karaciğer hastalıkları, yanlış beslenme alışkanlığı, gerilimli bir ömür sürmek, idrar söktürücü ilaçların çok kullanması, antibiyotiklerin sık ve nizamlı kullanılmasına bağlı, yetersiz beslenme, çok alkol tüketimi, çölyak hastalığı, Crohn hastalığı, yaşlılıktır.

Magnezyum eksikliği belirtileri içinde; iştahsızlık, bulantı, kusma, saç dökülmesi, kabızlık, yorgunluk ve halsizlik sayılabilir. Daha şiddetli olaylarda ise; kas krampları, kardiyak aritmiler, uyuşma, konsantrasyon eksikliği, zihinsel bulanıklık, fibromiyalji görülebilir.

Magnezyum eksikliği tedavisinde, magnezyum ilaçları ve magnezyum içeren multivitaminler vardır. Eksikliğin devasa yükseklikte seviyelerde olduğu durumlarda damar yoluyla magnezyum verilebilir. Doğal olarak yüksek oranda magnezyum içeren besinleri tüketmek, sigara ve alkolü bırakmak da tedavi planının içerisinde yer alabilir.
 
Üst