Kurumsal yatırımcının kripto fonlarına talebi yükselişte: BTC fonları öne çıktı

Urfalı

Global Mod
Global Mod
Investing.com – Geçtiğimiz hafta boyunca kripto varlık fonlarına net giriş 117 milyon dolar olarak kaydedildi. Kurumsal yatırımcıların Bitcoin fonlarına olan talebi dikkat çekti.


Temmuz ayından bu yana en yüksek fon girişi

Coinshares tarafınca paylaşılan rapora nazaran kripto varlıklara dayalı yatırım mamüllerine geçen hafta Temmuz 2022 periyodundan bu yana en yüksek fon girişi olan 117 milyon dolarlık yatırım yapıldı. Buna bakılırsa fon şirketlerinin idaresi altında varlıklar Kasım ayından bu yana %43 arttı ve 28 milyar dolara çıktı.

Raporda açıklandıği üzere yatırım mamüllerine yönelik süreç hacimlerinde de geçen yılın tıpkı devrine göre %17’lik bir yükseliş görülürken haftalık bazda 1,3 milyar dolara yükseldi.

Kripto paralara yatırım mamüllerine talebe bölgesel bazda bakıldığında Almanya’nın tüm fon girişlerinin %40’ını oluşturarak yaklaşık 46 milyon dolarlık fon girişiyle birinci sırada yer aldı. Akabinde Kanada 30 milyon dolar, ABD 26 milyon dolar ve İsviçre 23 milyon dolarlık fon girişleriyle Alman kurumsal yatırımcılarını takip etti.


Talebin büyük çoğunluğu Bitcoin’e dayalı fonlara oldu

Varlıklara göre bakıldığında 116 milyon dolarlık fon çeken Bitcoin fonları, öbür kripto fonlarına göre açık orta en epeyce talep edilen yatırım eserleri oldu. Öbür yandan bundan evvelki hafta yüksek talep goren Bitcoin Short eseri, bu hafta 4,4 milyon dolar üzere kısmi girişler gördü. Bu da yatırımcıların mümkün bir geri çekilmeye karşılık fonlarını muhafaza amaçlı bir strateji izlemeye devam ettiği biçiminde yorumlanabilir.


Çok varlıklı yatırım fonlarından çıkışlar geçen haftada devam etti. bu biçimdece üst üste 9. haftada da bu yatırım mamüllerinden çıkış görülürken toplam çıkış ölçüsü 6,4 milyon dolar oldu. Bunun yanında Solana, Cardano ve Polygon üzere varlıklara dayalı fonlara girişin devam etmesi, yatırımcıların makul varlıkları tercih ettiğini gösteriyor.

Raporda değinilen başka bir kalem olan Blockchain pay senetlerine de geçen hafta boyunca 2,4 milyon dolarlık girişler olduğu kaydedildi.

Yazar: Günay Caymaz

Okumaya devam et...
 
Üst