Kripto varsayımlarıyla tanınan sunucu yeni kehanetini deklare etti

Urfalı

Global Mod
Global Mod
Investing.com – CNBC sunucusu Jim Cramer, Mad Money programında Bitcoin ve birtakım kripto paralar için çöküş varsayımında bulundu.

Son senelerda kripto piyasasına yönelik varsayımlarıyla ünlenen Cramer, daha epeyce varsayımlarının bilakis çıkmasıyla gündeme geldi.

Jim Cramer, vakit zaman kripto piyasalarıyla ilgili tezli iddialarda bulunurken bu varsayımların çoklukla zıddının çıktığı görüldü. Lakin bir istisna olarak ünlü sunucu Haziran ayındaki düşüşü yanlışsız iddia etmişti. Cramer, o devir Fed’in mevcut siyasetine dayandırdığı kestiriminde kripto paraların düşmeye devam edeceğini söylemişti.

Jim Cramer, son programında yatırımcıların çıkış için hâlâ vaktinin olduğunu söylerken bu sefer kripto piyasalarının 2023 yılında çökeceğine dair kehanette bulundu.

“2023’te ADA, XRP, MATIC ve DOGE’nin fiyatı sıfırlanabilir”

CNBC sunucusu, bunun yanında varsayımını bir adım öteye taşıyarak kendisine nazaran en berbat durumda olan altcoin’lerden de bahsetti. Cramer’e nazaran Cardano (ADA), XRP, Polygon (MATIC) ve Dogecoin‘in (DOGE) pahası, 2023 yılında sıfırlanabilir. Jim Cramer’in felaket senaryosu, bu altcoin’lerle hudutlu kalmadı ve piyasanın en büyük sabit kripto varlığı USDT’nin de önemli bir risk taşıdığını lisana getirdi. Cramer, 2023 yılında USDT’nin Terra ekosisteminin sabit varlığı TerraUST’ye emsal bir duruma düşerek sıfırlanabileceğini söylemiş oldu.

Tether’ın ihraç ettiği USDT, şu an 65,5 milyar dolarlık piyasa bedeliyle ve ortalama 25 milyar dolarlık süreç hacmiyle kripto para piyasalarının değerli bir varlığı pozisyonunda bulunuyor.

Jim Cramer, sanayisinin kripto varlıkları ayakta tutmak için uğraş sarfettiğini, fakat bu varlıkların 2000’li senelerdaki dot-com çöküşüneki pay senetlerle tıpkı mukadderatı yaşayacağına inandığını söylemiş oldu.

Cramer, ayrıyeten evvelki yayınlarında Bitcoin için 12.000 dolarlık bir taban fiyat varsayım etmişti, lakin en büyük kripto para çabucak hemen iddia ettiği düzeyin üzerinde süreç görmeye devam ediyor.

Standard Chartered, Bitcoin için 5.000 dolar kestiriminde bulundu

Diğer yandan bu hafta fazlaca uluslu finansal kuruluş Standard Chartered 2023’ün finansal piyasa sürprizleri başlıklı raporunda Bitcoin’in önümüzdeki yıl 5.000 dolara kadar düşebileceğini tez etti. Bu durumda göre Milletlerarası banka, Bitcoin’in mevcut bedelinden %70 daha geri çekilebileceğini varsayım ediyor.

Jim Cramer’ın karamsar iddiasına karşılık kurum, kripto piyasasında mümkün bir çöküşü, teknoloji paylarındaki düşüşe bağlıyor ve zincirleme tesirle Bitcoin satışlarının hızlanmasının kripto sanayisinde daha fazla iflasa yol açabileceğini belirtiyor.

Goldman Sachs stratejistleri farklı düşünüyor

Ancak bu mevzuda birebir stratejiye sahip olmayan finansal kuruluşlar da var. Örneğin bugün Goldman Sachs’ın FTX’in çöküşü daha sonrası kripto şirketlerini takibe aldığı raporlandı. Buna göre banka, ucuzlayan ve potansiyeli olduğunu düşündüğü kripto şirketlerini satın almak yahut yatırım yapmak için milyonlarca dolarlık bir fon ayırdı.

Yazar: Günay Caymaz

Okumaya devam et...
 
Üst