Kripto paralarla yaplan kara para aklama faaliyetleri geçen sene %30 arttı

Urfalı

Global Mod
Global Mod
Blockchain tahlil firması Chainalysis, yaptığı bir araştırmada, kripto paralar aracılığıyla yapılan para aklamaların 2020 ve 2021 yılları içinde 6,6 milyar dolardan 8,6 milyar dolara çıktığını ortaya koydu.

Şirkete bakılırsa, KYC denetimlerinde zayıf kalan merkezi borsalar, yasa dışı kripto para süreçlerinde kullanılan cüzdan adreslerinde birinci sıraları yer alıyor.

Chainalysis Araştırma Lideri Kim Grauer husus ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi:

Grauer ayrıyeten, “Bu data seti hayli temkinli, ötürüsıyla bunların hepsi soruşturulan cürümler.” açıklamasını yaparak, rapora dahil edilmek için daha fazlasının gerekli olduğunu belirtti. Şirket ayrıc, kara para aklamayı 2021 yılındaki tüm kripto para süreç hacminin %0,05’i olarak tanımladı.

Saklılık tabanlı kripto paralar rapora dahil değil

Raporda, çevrim dışı cürümlerden fazla kripto paralara has kabahatlerle ilgili bilgilerin neredeyse tamamının, aklanmak üzere kripto para ünitesine dönüştürüldüğü açıklandı. Fakat yapılan araştırma, bu tıp tahlillere karşı dirençli kalan Monero üzere zımnilik temelli paraları içermiyor.

Chainalysis tarafınca yayımlanan en son rapor, bahsi geçen konularda ismi geçen bu borsaları isimlendirmedi. Fakat 2019 yılında emsal çalışma Binance ve Huobi üzere global borsalar için yapılmıştı.

Bu makale birinci vakit içinderda Muhabbit’te yayımlanmıştır

Okumaya devam et...
 
Üst