Kripto paralara dayalı yatırım fonlarına girişler devam ediyor

Urfalı

Global Mod
Global Mod
Investing.com – Kurumsal yatırımcıların, kripto fonlarına yönelik talepleri artmaya devam ediyor. Buna nazaran yılbaşından bu yana toplam fon giriş ölçüsü 230 milyon dolara ulaştı.

CoinShares tarafınca paylaşılan bilgilere nazaran kripto varlık yatırım eserleri, geçen hafta boyunca 76 milyon dolarlık net giriş gördü. bu biçimdece kripto fonlarına talep üst üste 4 hafta boyunca artış kaydetti.

Kurumsal yatırımcıların olumlu ivmesiyle birlikte yatırım şirketlerinin idaresi altındaki varlık ölçüsü da yılbaşından bu yana %39 artışla 30,3 milyar dolara yükseldi. bu biçimdece şirketlerin idaresi altındaki kripto fon ölçüsü Ağustos 2022 düzeyine ulaşmış oldu.


Bölgesel olarak bakıldığında 76 milyon dolarlık haftalık fon girişinde 38,1 milyon dolar ile ABD yatırımcıları birinci sırada yer alırken Kanada bölgesinden 24,8 milyon dolar ve Almanya’dan 24,1 milyon dolarlık fon girişleri dikkat çekti. Bu bölgeler haricinde Brezilya, İsveç ve İsviçre’de düşük ölçülü çıkışlar görülürken öteki bölgelerden toplamda 9 milyon dolarlık fon çıkışı kaydedildi.


Varlık bazında bakıldığında ise fon akışının %90’ı 68,5 milyon dolar ile Bitcoin’e dayalı yatırım fonlarına gerçekleşti. Bunun yanında Bitcoin’in düşüşüne endeksli Bitcoin Short fonu da talep görmeye devam ederken geçen hafta 8,2 milyon dolarlık fon çekti. Bitcoin’e yönelen fonların dağılımına bakıldığında kurumsal yatırımcılar içinde görüş farklılığının devam ettiğinden bahsedilebilir. Çünkü Bitcoin’e yapılan dolaylı yatırımlara bakılırsa nispeten düşük kalsa da yılbaşından bu yana Bitcoin Short eserine yapılan yatırım ölçüsü 38 milyon dolara ulaştı.

Bitcoin harici altcoin bazlı yatırım eserleri ise 1 milyon doların altında düşük ölçülü fon girişleri görmeye devam ediyor. Çoklu kripto varlık portföyünden oluşan yatırım fonundan ise çıkışlar devam ederken geçen hafta boyunca 2,5 milyon dolarlık fon çıkış görüldü.

Yazar: Günay Caymaz

Okumaya devam et...
 
Üst