Kripto para kesiminde bugün öne çıkan 5 gelişme

Urfalı

Global Mod
Global Mod
Investing.com – Kripto para dalında bugün manşetlerde yerini alan 5 gelişmeyi özetledik.

Büyük yatırımcıların DOGE süreçleri son 2 ayın zirvesinde

Dogecoin (Doge), son 24 saat ortasında 100 bin doların üzerinde 523 süreç kaydetti. Santiment tarafınca aktarılan bilgilere göre bu hareket, Kasım 2022 devrinden bu yana en yüksek büyük yatırımcı sayısı oldu. Büyük yatırımcıların DOGE’ye olan ilgisinin artması hem de kripto para süreç hacminde de önemli bir yükselişe niye oldu.

Elon Musk’ın Twitter ödeme sistemiyle yaptığı açıklamalardan daha sonra hareketlenen DOGE, bu hafta piyasadan ayrışan fiyat hareketlerine sahip. Dün %10’a yakın yükseliş bakılırsan kripto para, bugün satıcılı hareket ederek dünkü kazanımlarının büyük çoğunluğu iade etti, lakin üst istikametli trendini koruyor.

Piyasaya yeni sürülen Djed, sabit kripto para pazarında yeni bir periyot olarak görülüyor

COTI Network, dün Djed’in artık ana ağda süreçlere başladığını duyurdu. Cardano ağında yayına alınan DJED, rezerv para ünitesi SHEN ile birlikte piyasaya sürülürken ADA için de kıymetli bir kazanım olarak görülüyor.

DJED ve SHEN varlıkları, birinci vakit içinderda merkezi kripto borsası Bitrue’da listelenmeye başladı. Bunun dışında Cardano ağındaki merkezi platformlar Wingriders, MinSwap ve MuesliSwap aracılığıyla da sabit kripto varlığın ticareti yapılabiliyor.

DJED’in piyasaya sürülmesinin akabinde birinci gelen datalarda platformun 10 milyon doların üzerinde kilitli toplam kıymete ulaştığı görüldü.

Voyager, FTX’in 446 milyon dolarlık geri ödeme talebine karşılık verdi

İflas eden kripto kredi kuruluşu Voyager, FTX’in iştiraki Alameda Research’ün 446 milyon doları ödemesini geri alma girişimine karşılık verdi.

İflas mahkemesine yapılan müracaatta Alameda’nın aldatıcı davranışının alacaklıların tahsilatlarını geciktirdiği ve 114 milyon dolar ila 122 milyon dolar içinde bir kayba niye olduğu argüman edildi.

Bunun yanında Alameda’nın Voyager’ı satın alma teşebbüsünde mali açıdan kuvvetli olduğunu göstererek yanlış beyanda bulunduğu üzerinde de durulurken şirketi aldattığı tabir edildi.

Voyager ile ilgili son gelişmede şirket, varlıklarının Binance US’e 1,02 milyar dolar karşılığında satışı için birinci mahkeme onayını aldı. Şu an Alameda’nın alacak argümanında bulunmasının ise Voyager’ın satış sürecine nasıl tesir edeceği merakla bekleniyor.

Celsius, geri ödeme yapılacak alacaklıların listesini yayımladı

Geçen sene iflas eden kripto kredi kuruluşu Celsius Network’ün kimi alacaklılarına ödeme yapılacağı duyuruldu. İflas sürecini yöneten şirket Kirkland & Ellis LLP, Celsius ismine dün yaptığı açıklamada, alacaklıların %94’üne ödeme yapılacağı bilgisini verirken kalan müşterilerinin durumunun mahkeme tarafınca ondan sonrasındaki bir tarihte belirleneceğini söylemiş oldu.

1.400 sayfadan fazla dokümanda ödeme yapılacak olan alacaklılar listelendi. Celsius ise Twitter üzerinden platform kullanıcılarının fon çekim kurulunu karşılamak için hesaplarında kâfi varlığa sahip olmaları gerektiği konusunda uyardı.

Binance, yeni bir eserle Web3 alanında uzunluk gösterecek

Binance’in blockchain ağı BNB Chain, Web3 tabanlı bir depolama altyapısı geliştirme planları dahilinde BNB Greenfield isimli platformunu duyurdu. BNB Greenfield, kullanıcılara ve merkezsiz uygulamalara bilgileri üzerinde tam denetim sağlayan ve BNB Chain’in merkezsiz depolama altyapısı olarak faaliyet gösterecek.

Yapılan açıklamada BNB Greefield için dayanak sağlayan kuruluşlar içinde Amazon Web Services, NodeReal ve Blockdaemon’un geliştirici takımlarının bulunduğu söz edildi. Şu an test etabında olan platform, Web3 uygulamaları için dağıtılmış bir depolama ağı olarak geliştirildi. Platforma dahil olan merkezsiz uygulama ve kullanıcı sayısının artışıyla Binance’in mahallî varlığı BNB’nin kullanmasın alanının da genişlemesi bekleniyor.

Yazar: Günay Caymaz

Okumaya devam et...
 
Üst