Kripto bölümünde gündem: Goldman, Nexo, Solana, Algorand, Ripple

Urfalı

Global Mod
Global Mod
Investing.com – Kripto para sekörü gündeminde bugün öne çıkan gelişmeler içinde Goldman Sachs’ın bölüme yeni fon aktarabileceğine dair , Nexo’nun ABD’den çekilmesi, Solana kurucusunun sessizliğini bozması, Algorand’ın 2023 planlarını açıklaması ve Ripple davasıyla ilgili görüşler vardı.

Goldman Sachs, kripto bölümü için taze kan olabilir mi?

Bugün gündeme gelen gelişmeler içinde Goldman Sachs’ın FTX çöküşünden olumsuz etkilenen kripto şirketlerini satın alma ya da yatırım yapma yoluyla dala fon sağlama planları öne çıktı. Memleketler arası yatırım bankası, görünüşe göre son kripto krizini sanayiye giriş için bir fırsat olarak görüyor.

Goldman Sachs’tan resmi bir açıklama gelmese de Reuters tarafınca servis edilen habere nazaran bankanın Dijital Varlıklar Lideri Matthew McDermott, FTX çöküşünün akabinde büyük bankaların dala daha inançlı bir ortam sunmak için giriş yapabileceğini söylemiş oldu. McDermott, ayrıyeten Goldman’ın birkaç kripto şirketini değerlendirmeye başladığını kelamlarına ekledi.

Nexo, ABD’den çıkma planlarını deklare etti

Kripto kredi şirketi Nexo, ABD’nin sekiz eyaletinde faaliyetlerini sonlandıklarını açıklarken ABD’den kademeli ve nizamlı bir biçimde biçimde çıkma planları olduğunu bildirdi.

Nexo tarafınca yapılan duyuruda ABD’deki tüm eser ve hizmetlerinin kademeli olarak kaldırılacağı ve buna münasebet olarak ABD eyalet ve federal düzenleyicilerle 1,5 yıldır düzgün niyetli bir diyalog yakalayamadıklarını gösterdi.

Nexo, ayrıyeten Celsius, Voyager Digital ve BlockFi üzere rakip iflasının yanı sıra FTX borsasının süratli çöküşünün akabinde düzenleyicilerin bakış açısının değiştiğini öne sürdü.

Solana kurucusu SOL yakım teklifleriyle ilgili olarak sessizliğini bozdu

Solana’nın kurucu ortağı Anatoly Yakovenko’nun Solana ağındaki fiyatlandırma siyasetini değiştirmeye yönelik yeni önerisi, birtakım bölümlerden tenkitlere niye oldu.

Teklif, SOL ağındaki mevcut yük temelinde hesaplanan dinamik bir taban fiyat belirlemeyi ve süreç tarafınca talep edilen her ünite için fiyatlandırmayı içeriyor.

Yakovenko’ya bakılırsa tahlil, ağdaki düşük aktivite periyotlarında fiyatları düşürme ve bilakis artan bir yük olduğunda fiyatları artırmayla ilgili.

Bu tıp bir değişiklik önerisi, ağ yük düzeyine bakılırsa farklılık gösteren Ethereum fiyat yapısına benziyor. Bu mevzudaki tenkitlere cevap veren Solana’nın kurucu ortağı, ana rakiplerinden daha evvel dinamik taban fiyatları olduğunu söylemiş oldu.

Yakovenko, ayrıyeten SOL’de toplanan tüm fiyatların %50’sinin hali hazırda yakıldığını aktardı.

Algorand takımı, Decipher 2022’de 2023 planlarını deklare etti

Algorand topluluğundan yaklaşık 2.000 kişi, Dubai’nin global kripto merkezinde bir ortaya geldi. İki günlük aktiflik boyunca Algorand Vakfı tarafınca duyurulduğu üzere Decipher’ın başarılı bir biçimde sonuçlanması, bir dizi uygulamalı oturum, ağ oluşturma fırsatı ve sabit kripto paralar, dijital kimlikler ve yaratıcı iktisat üzere konularda dahil olmak üzere Web 3.0 ve DeFi alanındaki yeni kullanım durumları tartışıldı.

Etkinlikte Algorand’ın kurucusu Silvio Micali ve Algorand Foundation CEO’su Staci Warden’ın yanı sıra Napster CEO’su Jon Vlassopulos, Quantum Temple Kurucusu Linda Adami ve Arrington Capital Kurucusu Michael Arrington üzere 130’dan fazla sanayi başkanının yanı sıra Algorand’ı temsil eden konuşmacılar yer aldı.

Ripple Avukatı, şirket için büyük bir tehlikeye işaret etti

Ripple avukatı John Deaton, Yargıç Torres’in Ripple’ın kayıtsız menkul değer ihraç ettiğine yönelik karar verebileceği ihtimali üzerinde durdu.

John Deaton, Yargıç Torres’in Ripple davasındaki sonucunın politik açıdan büyük bir tesir yaratacağını söylemiş oldu. Deaton’a nazaran karar, SEC’in lehine verilirse Gary Gensler, bu yolla düzenlemeler konusunda güvenilirlik kazanacak.

Bunun yanında Ripple davayı kazanırsa SEC Liderinin kripto paralar üzerinde aktif olma uğraşlarının değerli bir darbe alacağı düşünülüyor.

Bunun yanında Deaton, ortaya 3. bir ihtimali de atarak Yargıç Torres’in Ripple’ın bir noktada kayıtsız menkul değer sunduğuna fakat XRP’nin ikinci piyasa hareketlerinden dolayı kendisine ilişkin olmadığı kararını de verebileceğini söylüyor. Bu sonucun ise Ripple için büyük bir tehlike teşkil edebileceği üzerinde duruyor.

Yazar: Günay Caymaz

Okumaya devam et...
 
Üst