KOVİD KUŞKUSUYLA GİTTİ, TÜRKİYE’DE NAKİL SIRASINDA BİRİNCİ SIRAYA YAZILDI

taklaci09

Global Mod
Global Mod
İSTANBUL’da yaşayan 14 yaşındaki Duru Doğan, Kasım ayında öksürük şikayetiyle doktora gitti. Evvel Kovid sanıldı. Fakat haftalar süren araştırmalar kararı kalp kapağı hastalığı olduğu ve kalp nakli gerektiği ortaya çıktı. Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne yatırılan Duru Doğan, nakil listesinde Türkiye’de birinci sıraya alındı. Koşuyolu takımının kar fırtınası niçiniyle kuvvetli seyahati daha sonrası İstanbul’a getirilen kalp, yaklaşık 4 saat süren bir ameliyatla genç kıza nakledildi. Duru Doğan, “hiç bir sıhhat problemim yokken bir anda hayatım değişti. Bu kadar kısa müddette uygun kalbin bulunması epeyce büyük talihti. Beni dinleyenler, lütfen organ bağışında bulunun” dedi.

İstanbul’da yaşayan, lise hazırlık sınıfı öğrencisi 14 yaşındaki Duru Doğan, geçen Kasım ayı başlarında öksürük şikayeti ile doktora başvurdu. Evvel Kovid olabileceği düşünüldü, daha sonra öbür hastalıklar araştırıldı fakat gerçek sebep, haftalar daha sonra ortaya çıktı. Az görülen bir kalp kapağı hastalığı vardı ve kalbi küçük vücuduna yetmemeye başlamıştı. 22 Kasım’da hastaneye yatırıldı, ilaç tedavileri denendi lakin işe yaramadı. Günden güne kötüleşiyordu. İvedilikle kalp nakli olması gerektiği anlaşılınca, 12 Ocak’ta Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Burada tabipleri ve organ nakli takımının harikulade eforlarıyla 10 Şubat’ta ikinci ömrüne kavuşan Duru’nun, toplam 3 ay ortasında ömrü büsbütün değişti. Lakin o, kendisi için sevinmekten hayli çabucak hemen kalp bulunamayan hastalara üzülüyor: “Donör çıktığını öğrenince, senelerca kalp bekleyen hastaları düşündüm, ‘Acaba onların hakkına mı giriyorum’ diye üzüldüm. Beni dinleyenler, lütfen organ bağışında bulunun. Zira sahiden çok sıkıntı bir müddetç.” Nakil ameliyatından 18 gün daha sonra taburcu olabilen Duru, hekim denetimleri ile olağan ömrüne dönmeye çalışıyor.

“ACİLİN DE ACİLİ” OLARAK BEKLEME LİSTESİNDE BİRİNCİ SIRAYA ALINDI

Operasyonu gerçekleştiren Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi ve Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Kaan Kırali, Duru’nun kalp nakli için aşılması imkansız görülen pekoldukca pürüzün aşılabildiğini, bu açıdan epeyce şanslı olduğunu söyleyerek, “Birkaç ay evvel önemli bir şikayeti olması üzerine kalp yetmezliği olduğu anlaşılmış. Bizimle irtibata geçildi. Hastamızdaki patoloji epeyce değişik bir şey, fazlaca sık görülen bir durum değil. Kalbin her iki karıncık bölgesinin yapısal olarak çalışamama durumu. Çift taraflı yapay kalp önerisi olmuş ancak Duru’nun bunun için hayli küçük olduğu, yapay kalbin bedensel olarak onun için hayli ağır bir şey olduğunu düşündük. Ayrıyeten hastalığının patolojisi ‘acilin de acili’ olarak bildirilmeye uygundu. Kalp nakli olmak üzere nakil listesine alındı. Çok şanslı bir kızımız, hastalığının başlangıcından daha sonra neredeyse üçüncü ayında bir kalp çıktı” dedi.

YENİ HAYAT, KAR VE FIRTINAYA KARŞIN KAYSERİ’DEN GELDİ

Kayseri’de beyin vefatı gerçekleşen 30 yaşlarında bir hanımın kalbinin Duru’ya uygun olduğu anlaşılınca 9 Şubat gecesi kalbi almak üzere yola çıkan Koşuyolu organ nakli takımının uçağı, kar fırtınası yüzünden iniş yapamadı ve saatlerce havada kaldı. İstanbul’da süren gergin bekleyiş, grubun kar ve fırtınalı havaya karşın dönüşe geçebildiğinin öğrenilmesiyle umuda dönüştü. Erişkin bir donörden bir çocuğa kalp nakli yapmanın her vakit mümkün olamadığını da söyleyen Prof. Dr. Kırali, sürecin devamını şöyle anlattı: “Vefat eden hastamız da daha küçük vücutlu olduğu için, acilen kabul ettik. Burada damar çapları fazlaca değerlidir. Bizim, ameliyat öncesi yaptığımız ölçümlerde, bu çapların birbirine hayli yakın olduğu anlaşıldı. Duru açısından bu da epeyce büyük bir talihti. Ayrıyeten o günlerde Kayseri’de bir kar fırtınası vardı ve uçakta da 2 saat havaalanı üzerinde dönmüş organı almaya giden gruplarımız. Arkadaşlarımız kalbi almaya gece gitmişti ancak hava kuralları sebebiyle dönüşleri sabaha ertelendi. Uçak kalkamadı. Tüm bu olumsuz şartlara karşın kalbi buraya getirebildik ve Duru’ya naklettik. Eminim o da okulunu epeyce özlemiştir. Gelecek eğitim döneminde okulunda arkadaşlarıyla bir arada eğitimine tekrar başlayabilecek. Kalp nakli, yapay kalpten her vakit daha öndedir. Fakat bağış olmayınca biz öbür alternatiflere mecburen yöneliyoruz. Organ bağışı çok yüksek olsa, inan ki her gün kalp nakli bile yapabiliriz.”

“100 GÜNDÜR DIŞARI ÇIKAMADIM, YILLARCA BUNU ÇEKEN HASTALAR VAR”Evinde barfiks çekip ip atlayıp spor yaparken, hiç bir sıhhat sorunu yaşamadığı olağan bir hayat sürerken birden teğe kendini kalp nakli sırasında bulan Duru Doğan ise organ nakliyle ilgili gündemin, bu yaşadıklarından daha sonra hayatlarına girdiğini belirterek; hislerini şu biçimde tabir etti: “Tüm bunlar yaklaşık 3 aylık bir müddetçte olduğu için, benim için de ani oldu. Daha öncesinde hiç bir problemim yoktu. Organ nakli ile ilgili epeyce az şey biliyordum. Teşhisim konduktan daha sonra bu kadar ayrıntılı araştırdım. Pandemiyle birlikte bilhassa kalp nakillerinin azaldığını öğrendim. Açıkçası bu kadar kısa müddette organ çıkmasını beklemiyordum. Çok garip hissettim. Birinci düşündüğümde biraz ‘adaletsizlik’ hissettim. Zira çıkan kalbin yalnızca bana olacağını biliyordum. senelerca organ bekleyen çocuklar, şahıslar var. Benim üzere hastaniçin çıkamayanlar var. Beni dinleyen herkes, lütfen organlarını bağışlasın. Zira ben bu 3 aylık süreçte bile sahiden epeyce sıkıntı şeyler yaşadım. senelerca bunu çeken beşerler olmasını istemem. Kendi başıma çıkıp gezebilmeyi özledim. Yaklaşık 100 gündür dışarı çıkmadım zira.”

“DOKTORLAR ÇOK ŞAŞIRDI, HİÇBİR SIHHAT SORUNU YOKTU ÇÜNKÜ”Duru’nun babası Galip Doğan ise bir öksürük şikayetiyle durumun buralara kadar gelebileceğini hiç düşünmediklerini söyleyerek “Kovid olabileceğini düşündüler evvel. Her gün teşhisler değişti, sonuçlar değişti. Kalp yetmezliğiyle hekimlerimizin karşısına çıktığımızda ise hocalarımız bize daima şunu sordular: ‘Daha evvel Kovid oldu mu? Daha evvel bir atak geçirdi mi? merdiven çıkamaması, spor yapamaması lazım’ diye epeyce şaşırdılar. halbuki Duru, mekik çekiyordu, barfiks çekiyordu, ip atlıyordu. sıradan spor yapıyordu. Ufak, tahminen hafifçee alınabilecek bir öksürükten kıssa başlamış oldu” dedi.

“EKİBİN DÖNÜŞÜNÜ BEKLERKEN KARINCA YÜRÜSE DUYACAK DURUMDAYDIK”Nakil ameliyatından daha sonra, mucize olmuş üzere Duru’nun adeta yeni doğmuş bir insan sıhhati ile uyandığını anlatan Doğan, uygun organın çıktığı haberinin geldiği ve takımların kalbi almak üzere yola çıktığı geceyi ise şu cümlelerle anlattı: “Koridorlarının ne kadar uzun olduğunu, oradan (Kayseri’den) gelebilecek bir telefonun ne kadar değerli olduğu, bu telefonda karşımıza çıkabilecek kararı nasıl kaldırabileceğim; Duru’ya nasıl bir açıklama yapabileceğim, öteki birfazlaca şey düşünüyorsunuz. Bütün çalan telefonlardaydı kulaklarım. Koridordaki ayak seslerindeydi. Yani karınca yürüse duyabilecek hissiyattaydık o gece. Bitmeyen bir 4-5 saatti. Sabah olduğunda hekimimiz geldi, parmağıyla ‘tamam’ işaretini yaptı. Ben de annesine birebirini yaptım.”

BABASI, GÖZYAŞLARINI TUTAMADIDuru’nun ameliyata gitmedilk evvel ‘Benden daha evvel yatanlar var, oburunun sırasına girmiyorum değil mi?’ deyişini anlatırken gözyaşlarını tutamayan Galip Doğan, hislerini söz ederken zorlanarak şunları söylemiş oldu: “Çocuğumuzla hem gurur duyduk, hakikaten hayli karışık his patlamaları yaşadık. Kendisi acil olarak bu biçimde bir nakil beklerken bir diğerinin sırasına girmiyorum değil mi demesi, tanım edilemez bir histi. Biz o gece, kendimizdilk evvel, (bize uyumlu olur, olmaz bilmiyorduk) öbür tarafta bir ailenin buna karar vermiş olmasından dolayı karşı tarafla empati kurarak evvel oraya teşekkür dualarımızda. Bütün gece dua ettik vefat eden kişi ve ailesine. Gereğince organ bağışı olsa, bizim karşımızda imkansız diye duran, bir ismi mucize olan organ bağışı ile nakil bekleyen hastaların hepsinin tedavi edilme talihi var aslında.”

Manzara dökümü: —————–Prof. Dr. Kaan Kırali röpDuru Doğan röpGalip Doğan röp

Tabibi ve ailesi ile genel ve ayrıntı imgeler

– Karabulut

Demirören Haber Ajansı / Aktüel

Sıhhat, Yeni, Haberler