Katar Yatırım Otoritesi Reliance Retail’e 8.278 Rs Crore Yatırım Yapacak

Beykozlu

New member
Katar Yatırım Otoritesi, Reliance Retail’e 8.278 milyar rupi yatırım yapacak.


Yeni Delhi:

Reliance Industries Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Katar Yatırım Otoritesinin (QIA), tamamına sahip olduğu bir yan kuruluş aracılığıyla, perakende kolu Reliance Retail Ventures Limited’e (RRVL) 8.278 Rs yatırım yapacağını duyurdu.

Reliance Industries düzenleyici bir dosyada, “Bu yatırım RRVL’ye 8.278 Rs lakh crore para öncesi özsermaye değerinde değer veriyor” dedi.

RRVL, bağlı ortaklıkları ve ortakları aracılığıyla, 18.500’den fazla mağazadan oluşan entegre çok kanallı ağ ile Hindistan’ın en büyük perakende işini yürütmektedir.

“QIA’nın yatırımı, tamamen seyreltilmiş bazda RRVL’de yüzde 0,99’luk bir azınlık hissesine dönüşecek” diye ekledi.

RRVL Direktörü Isha Mukesh Ambani şunları söyledi: “QIA’yı Reliance Retail Ventures Ltd’de bir yatırımcı olarak aramızda görmekten mutluluk duyuyoruz. Reliance Retail Ventures Limited’i dünya çapında daha da geliştirirken, QIA’nın küresel deneyiminden ve değer yaratma konusundaki güçlü geçmişinden faydalanmayı sabırsızlıkla bekliyoruz. “Hindistan perakende sektörünün dönüşümüne yön veren sınıf bir kurum. QIA’nın yatırımı, Hindistan ekonomisine ve Reliance’ın perakende iş modeline, stratejisine ve uygulama yeteneklerine yönelik olumlu bakış açısının güçlü bir onayıdır.”

QIA CEO’su Mansoor Ebrahim Al-Mahmoud şunları söyledi: “QIA, Hindistan’ın hızla büyüyen perakende pazarında yüksek büyüme potansiyeline sahip yenilikçi şirketleri desteklemeye kararlıdır. Güçlü vizyonu ve etkileyici büyüme yörüngesiyle Reliance Retail Ventures Limited’i sabırsızlıkla bekliyoruz. Hindistan’daki büyüyen ve çeşitli yatırım portföyümüze katılıyor.”

Ülkenin önde gelen perakendecisi olan RRVL, Hindistan pazarı için şirketleri satın alarak ve önde gelen uluslararası markaların franchise haklarını alarak buradaki işini agresif bir şekilde genişletiyor.

Yönetim kurulu, 4 Temmuz 2023’te, sermaye azaltımı planı uyarınca bu hissedarların elinde bulunan hisselerin iptal edilmesi ve söndürülmesi yönündeki öneriyi onaylamıştı.

2020 yılında RRVL, küresel özel sermaye fonlarından yüzde 10,09 hisse karşılığında 47.265 milyar Rupi (yaklaşık 6,4 milyar ABD Doları) topladı ve şirkete 4,2 lakh milyar Rupiden fazla değer verdi.

Bu, o dönemde sektördeki en büyük bağış toplama çalışmasıydı.

Şirket o dönemde Silver Lake, KKR, Mubadala, Abu Dhabi Investment Authority, GIC, TPG, General Atlantic ve Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu’ndan yaklaşık 57 milyar dolar değerlemeyle fon toplamıştı.

(Başlık dışında bu hikaye Haberler personeli tarafından düzenlenmemiştir ve ortak bir yayından yayınlanmıştır.)
 
Üst