İngiltere’nin yeni kripto düzenlemesi kıymetli kararlar içeriyor

Urfalı

Global Mod
Global Mod
Investing.com – İngiltere’nin ülkedeki mali düzenleyicinin kripto alanındaki yetki alanını genişletecek ve kripto paraların satış ve pazarlamasıyla ilgili yeni düzenlemeleri açıklaması bekleniyor.

Birleşik Krallık sonları ortasında faaliyet gösteren kripto sanayisinin daha sıkı denetlenmesini içeren düzenlemelerin merkezleri farklı ülkelerde olan şirketlerin faaliyetlerini kısıtlayıcı unsurlar de içereceği bildirildi.

Financial Times’ın haberine nazaran ek düzenlemeler hali hazırda parlamento onayına sunulan bir yasa tasarısına eklenecek. Sabit kripto paraları ve kripto varlıkları tanımlayan çeşitli kısımlara sahip olan Finansal Hizmetler ve Piyasalar Yasa Tasarısı, Birleşik Krallık’ın Brexit daha sonrası finans bölümünü bir daha yapılandırmak için tasarlandı.

Ülkede faaliyet gösteren kripto sanayisi başkanları ise ek düzenlemeler yerine Avrupa Birliği gündeminde olan Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) yasa tasarısı ya da ABD’de görüşülen yasa tasarısına benzeri daha kapsamlı bir yasanın oluşturulmasını talep ediyor.

Bu tıp bir yaklaşımın sanayinin muhtaçlıklarını karşılamakta yetersiz kalabileceği konusunda kaygılarını paylaşan sanayi önderleri, FTX borsasının çöküşüne emsal bir olayın ülke sonları içerisinde yaşanmaması için yasa koyucuların mevzuyu daha ciddiye alması gerektiğini düşünüyor.

Diğer yandan Birleşik Krallık’ta uygulanması olası ek düzenlemelerin FTX çöküşü daha sonrası ortaya çıktığı görülüyor. Ayrıyeten düzenlemede Birleşik Krallık Mali Yürütme Otoritesi’nin yetkilerinin genişletilmesi ve yabancı şirketlerin faaliyetlerinin kısıtlanmasıyla dış tesirlerden kaynaklı sıkıntıların ülkenin finansal istikrarını tehdit etmesini tedbire hedefini taşıyor.

Sonuç olarak İngiltere’de Finansal Hizmetler ve Piyasalar Tasarısının onaylanmasıyla birlikte kripto alanında faaliyet gösteren şirketlere yönelik baskı daha da artabilir.

Yazar: Günay Caymaz

Okumaya devam et...
 
Üst