İngiltere’den kripto paralarla ilgili yeni karar

Urfalı

Global Mod
Global Mod
Investing.com – İngiltere Maliye Bakanlığı, bugün yayımlanması beklenen istişare açıklamasında ülkede faaliyet gösteren şirketlerin ülkenin kripto siyasetiyle uyumlu görüşlerini talep edecek.

Birleşik Krallık Hazinesi tarafınca yapılan açıklamada bilhassa kripto borsaları başta olmak üzere şirketlerin sorumluluklarını artıracak kimi tedbirler alınacağından bahsediliyor. İngiltere otoriteleri, son vakit içinderdaki yaklaşımıyla bir kripto merkezi haline gelme eforlarıyla uyumlu hareket ederken bir taraftanda yatırımcıları muhafazaya yönelik tedbirleri artırmak istiyor.

Kripto şirketleriyle bir istişareye hazırlanan Hazine, piyasada suistimali önlemek ismine kripto şirketlerinden bir geri bildirim talep edecek. bununla birlikte yetkililer, bu noktada kripto teşebbüslerinden tertipli bilgi raporlama sunmasını istiyor. Bunun yanında genişletilmesi beklenen kuralların, kripto varlık saklama kuruluşlarını da kapsaması hedefleniyor.

İngiltere’nin kripto merkezi olma vizyonunda dalı daha sıkı düzenleme gayretinin temelinde öbür ülkelerin de üzerinde durduğu üzere FTX borsasının iflası ve öncesinde gerçekleşen Terra ekosisteminin çöküşü yatıyor.

Hazine’nin İktisat Sekreteri Andrew Griffith, yaptığı açıklamada şunları söylemiş oldu:

İngiltere’de kripto yasasının Nisan ayında şekillenmesi bekleniyor

İngiltere, kripto para maddeleri çabucak hemen parlamentoda tartışımlaya devam ederken mevcut kuralları genişleterek bölümün gelişmenini denetim altında tutmaya çalışıyor. Öbür yandan İngiliz Parlamentosunda kripto para piyasaları ile ilgili maddelerin Nisan ayında bir sonuca varması bekleniyor. bu biçimdece ülke, Avrupa Birliği’nin geniş kapsamlı kripto yasasıyla eş vakitli bir rejimi uygulama için uğraş sarfediyor.

Ülke sonlarında faaliyet gösteren kripto şirketleri ise her fırsatta yasal manada bir netlik oluşması konusunda görüşlerini bildiriyor. Ülkede bilhassa kripto varlık tanıtımlarının nasıl yürütüleceğine dair belirsizlik, kaygı kaynağı olmaya devam ediyor.

Bugün bilgileri açıklanması beklenen kripto şirketleriyle istişare çalışmaları, 30 Nisan’a kadar devam edecek. Görüşmelerin tamamlanmasının akabinde geri bildirimler pahalandırılacak ve değerlendirmelerin, ülkede kripto para yasasının şekillenmesine yardım olması bekleniyor.

Yazar: Günay Caymaz

Okumaya devam et...
 
Üst